Artykuł sponsorowany Specjalista z Archeo wyjaśnia, co powinieneś wiedzieć na temat badań archeologicznych na działce

Specjalista z Archeo wyjaśnia, co powinieneś wiedzieć na temat badań archeologicznych na działce

Na terenie Polski istnieje obecnie 500 tysięcy stanowisk archeologicznych, a ich liczba ciągle rośnie. Być może Twoja działka budowlana skrywa cenny historyczny obiekt bądź pokrywa się choćby częściowo, ze stanowiskiem archeologicznym? W takim przypadku musisz przeprowadzić badania, aby uzyskać pozwolenie na budowę. Z pomocą firmy Archeo szybko zrealizujesz niezbędne formalności.

Zanim kupisz działkę – o czym powinieneś wiedzieć?

Każda gmina posiada opracowaną ewidencję zabytków. Jeżeli interesujący nas obszar jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, to z łatwością uzyskamy informacje o stanowiskach archeologicznych. W innym przypadku trzeba wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. W przypadku istnienia stanowiska, urząd zarekomenduje przeprowadzenie badań archeologicznych. Korzystając z usług Archeo, inwestor może mieć pewność, że prace przebiegną szybko i sprawnie, a firma dopełni wszelkich formalności związanych z uzyskaniem pozwolenia na analizy.

Wniosek o nadzór archeologiczny

Zgoda na wykonanie badań wydawana jest przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który ma 30 dni na ostateczną odpowiedź. We wniosku muszą znaleźć się: akt własności działki, mapa topograficzna z oznaczonym miejscem planowanych badań archeologicznych oraz plan prac wykopaliskowych

– mówi przedstawiciel Archeo. Oprócz tego gmina dostarcza  program prowadzenia analiz oraz opis sposobu uporządkowania terenu. Bardzo ważnym aspektem pracy badaczy jest pozyskanie dokumentu od muzeum lub innej jednostki kultury, która zobowiązuje się do przyjęcia ewentualnych zabytków archeologicznych. Jeżeli zabytek nie przedstawia dużej wartości historycznej, budowa może być prowadzona zgodnie z planem. Uwaga! Jeżeli ekipa archeologiczna odkopie cenny artefakt, prace budowlane mogą być przerwane nawet na okres 6 miesięcy! W praktyce jest to jednak mało prawdopodobne – zwłaszcza jeśli chodzi o działki pod domy jednorodzinne.

Nadzór archeologiczny – sprawozdanie z badań

Po zakończeniu badań uprawniony archeolog z Archeo sporządza sprawozdanie, które należy później złożyć w urzędzie konserwatora zabytków. W oparciu o dokumentację organ wydaje decyzję o zwolnieniu nieruchomości do prowadzenia dalszych prac budowlanych. W tym inwestor może zapoczątkować procedurę budowlaną i właściwe roboty ziemne.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas