Artykuł sponsorowany Spawanie metodą TIG - co to takiego?

Spawanie metodą TIG - co to takiego?

Łączenie elementów metalowych w jedną całość to rozwiązanie o bardzo szerokim zastosowaniu. Z usług spawalniczych korzysta przemysł budowlany, spożywczy, wodno-kanalizacyjny, metalurgiczny i wiele, wiele innych. Metal metalowi nie równy, zatem w zależności od sytuacji należy stosować właściwe techniki. Jedną z nich jest metoda spawania TIG.

Na czym polega spawanie TIG?

Spawanie zasadniczo ma za zadanie połączyć dwa lub więcej elementów metalowych za pomocą trwałej spoiny. Spawanie metodą TIG jest jedną podstawowych technik o szerokim zastosowaniu. Dopuszcza możliwość procesu ręcznego, półautomatycznego lub automatycznego. Materiałami, które można połączyć tą metodą, jest przede wszystkim wszelkiego rodzaju stal (zwłaszcza wysokostopowa). Oprócz tego świetnie sprawdza się w przypadku aluminium, stopów aluminium oraz metali nieżelaznych.

Do spawania metodą TIG wykorzystuje się nietopliwą elektrodę wolframową lub wykonaną ze stopów wolframu z innymi pierwiastkami. Połączenie uzyskuje się za pomocą łuku żarzącego, który topi metal wraz z materiałem dodatkowym. Uzyskana w ten sposób spoina charakteryzuje się wysoką jakością. Dla jej zapewnienia stosuje się odpowiednie gazy osłonowe: w tym przypadku są to najczęściej argon lub hel.

Zalety spawania metodą TIG

Jedną z wyraźnych korzyści jest bez wątpienia wspomniana wcześniej wysoka jakość połączenia, praktycznie niespotykana w przypadku innych metod. Dzięki swej powszechności i uniwersalności spawanie TIG jest stosunkowo niedrogie i dostępne w wielu miejscach. Jak zapewniają eksperci z łódzkiego przedsiębiorstwa spawalniczego Glint, ta metoda sprawdzi się wszędzie tam, gdzie wymagane są wysokie normy jakościowe. Z łatwością połączymy w ten sposób zarówno elementy grube (nawet do kilkudziesięciu centymetrów), jak i cienkie, włączając w to blachę nierdzewną. Metoda zapewnia również możliwość spawania we wszystkich pozycjach, przy użyciu zarówno prądu zmiennego, jak i stałego.

Zdecydowaną przewagą, nad chociażby metodami MIG i MAG jest brak rozprysku metalu, którego doświadczamy w towarzystwie osłony dwutlenkiem węgla. Jakość spoiny również jest wyraźnie lepsza, a w przypadku spawania ręcznego potrafi “wybaczyć błąd”. Nie jest również konieczne specjalne przygotowanie brzegów elementów spawanych, co znacząco skraca czas trwania procesu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas