Materiał Partnera Skuteczne sposoby na wzmocnienie gruntu budowlanego

Skuteczne sposoby na wzmocnienie gruntu budowlanego

Nie każda ziemia sprzyja rozwojowi pod względem budownictwa. Zdarza się, że w niektórych miejscach nośność podłoża jest niewystarczająca i może utrudniać lub całkowicie uniemożliwiać wykonywanie prac budowlanych. Istnieje jednak kilka sposobów, które mogą skutecznie temu zaradzić. Jakie metody są powszechnie wykorzystywane w celu wzmocnienia gruntu?

Kiedy wymagane jest wzmocnienie gruntu?

Żeby prawidłowo ocenić nośność gruntu, konieczne jest wykonanie kompleksowych badań geologicznych. Podłoże pod nowo powstającym budynkiem powinno bez problemu utrzymać cały jego ciężar. W przeciwnym razie może dochodzić nie tylko do pękania fundamentów i ścian budynku, ale w niektórych przypadkach nawet do całkowitego zachwiania konstrukcji. Wykop powinien zawsze być stabilny i zabezpieczony przed osuwaniem się ziemi oraz wypełnieniem wodami gruntowymi. Specjaliści z gdańskiej firmy zajmującej się profesjonalnymi pracami geotechnicznymi GEO-TECH podkreślają, że nieodpowiednie przygotowanie gruntu pod budowę nie tylko może utrudniać prace budowlane, ale też powodować ryzyko stopniowego niszczenia budynku zaraz po jego powstaniu.

Słabonośne grunty, które możemy spotkać w Polsce:

  • grunty organiczne (namuły, torfy);
  • luźne grunty piaszczyste;
  • grunty spoiste w stanie plastycznym lub miękkoplastycznym;
  • niekontrolowane nasypy antropogeniczne.

Popularne metody wzmacniania gruntu

Metod wzmacniania gruntu jest obecnie bardzo dużo, jednak do najpopularniejszych i najskuteczniejszych możemy zaliczyć takie jak:

  1. Iniekcja – ma na celu doprowadzenie do zera osiadania budynku. Odbywa się poprzez specjalne zastrzyki dogruntowe pod ciśnieniem. Składniki oraz konsystencja mieszanek stosowanych w iniekcji są różnorodne, w zależności od przepuszczalności i rodzaju podłoża. W obrębie tej metody można wyróżnić również iniekcję strumieniową, która polega na łączeniu gruntu z zaczynem pod wpływem wysokiego ciśnienia. Wykonuje się odwiert, a następnie w jego miejscu powstają kolumny z ziemi i cementu. Jest to sposób dość uniwersalny, sprawdzający się w większości przypadków.
  2. Mikrowybuchy – ten sposób wzmacniania gruntu wykorzystuje się głównie pod budowę dróg oraz obiektów przemysłowych. Jest ekonomiczna i bardzo skuteczna, mimo tego, że do jej użycia stosuje się niewielkie ładunki wybuchowe. Bardzo dobrze wzmacnia i zagęszcza podłoże.
  3. Ubijanie – metoda ta jest najłatwiejsza spośród wszystkich wymienionych i jednocześnie najmniej inwazyjna. Można ją jednak stosować wyłącznie pod obiekty, które będą charakteryzowały się lekką konstrukcją. Podłoże można zagęszczać żwirem, a następnie jest ono ubijane przy pomocy specjalistycznych maszyn budowlanych.

Opracowanie:

Geo-Tech s.c.

Gdańsk , Cumowników 4b

Podziel się