Artykuł sponsorowany Silikonowa czy akrylowa? Jaka farba sprawdzi się podczas malowania elewacji domu?

Silikonowa czy akrylowa? Jaka farba sprawdzi się podczas malowania elewacji domu?

Elewacja z pewnością może by traktowana w kategoriach wizytówki domu jednorodzinnego. Należyty stan ścian zewnętrznych jest szczególnie istotny ze względów estetycznych. Niestety – konieczność odświeżenia ich wyglądu pojawi się prędzej czy później. Aby przywrócić elewacji pierwotny blask, inwestorzy najczęściej decydują się na jej ponowne malowanie. Najczęściej stosowanymi produktami są w tym przypadku nowoczesne farby silikonowe i akrylowe. Co warto o nich wiedzieć?

Charakterystyka farb silikonowych

Nowoczesne farby silikonowe, nazywane również krzemoorganicznymi, sprzedawane są nie tylko w postaci gotowej, ale także nadają do efektywnego krycia każdego rodzaju podłoża. Uniwersalność zastosowania jest tutaj więcej niż istotna, ponieważ właściciele domu nie muszą dokładnie sprawdzać, jaki rodzaj tynku został wykorzystany podczas budowy obiektu. Za największą zaletę farb tego typu uznaje się właściwości hydrofobowe. Dzięki temu, że woda opadowa dosłownie spływa po powierzchni farby, powłokę taką można postrzegać w kategoriach łatwej w utrzymaniu należytej czystości oraz odpornej na ewentualne zabrudzenia.

Farby lateksowe charakteryzują się także doskonałymi parametrami w zakresie paroprzepuszczalności. Ponadto na uwagę klientów zasługuje bardzo dobra przyczepność do podłoża. Elewacja pomalowana farbami silikonowymi nie traci swojej kolorystycznej intensywności wskutek długotrwałego oddziaływania promieni UV. Jedynym minusem produktu jest natomiast stosunkowo niska wytrzymałość na szorowanie – w szczególności, jeśli porównamy ją z farbami akrylowymi. Z jakimi jeszcze informacjami warto się zapoznać?

Co wyróżnia farby akrylowe?

Farby tego typu bezsprzecznie należą do najczęściej wykorzystywanych podczas malowania elewacji. Są po prostu bardzo uniwersalne. Doskonale nadają się do pokrywania betonu, tynków mineralnych, a nawet cegieł. Stworzona za ich pomocą powłoka charakteryzuje się ponadto dobrą odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz elastycznością – dlatego też jest to produkt tak chętnie stosowany podczas renowacji lub remontów starszych budynków.

Czy oznacza to, że klienci otrzymują do swojej dyspozycji farbę idealną? Oczywiście, że nie. W tym miejscu trzeba bardzo wyraźnie zaznaczyć, że tzw. akryle nie sprawdzą się w przypadku domów zlokalizowanych w niewielkiej odległości od terenów zalesionych lub dużych zbiorników wodnych. Struktura farby nie radzi sobie z zanieczyszczeniami pochodzenia naturalnego, czyli wszelkiego rodzaju mchami, glonami oraz porostami.

Co prawda klienci mogą zdecydować się na wykupienie dodatkowych środków uszlachetniających, aczkolwiek nawet i tak podejście na gwarantuje oczekiwanych rezultatów. Jak podkreślają specjaliści z firmy Dominator, farbę elewacyjną zawsze należy dobierać do rodzaju i kondycji ścian domu oraz czynników zewnętrznych oddziałujących na elewację. Podczas podejmowania decyzji warto rozważyć zakup popularnych, sprawdzonych i cieszących się dużym zaufaniem farb od najlepszych producentów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas