Artykuł sponsorowany Serwis kotłów CO. Typowe awarie i usterki

Serwis kotłów CO. Typowe awarie i usterki

W całej Europie coraz intensywniej i świadomiej walczymy z ograniczaniem emisji zanieczyszczeń. W niektórych gminach w Polsce już od 2019 nie można palić węglem i drewnem – alternatywą dla starych pieców i kotłów są kotły na pellet - granulat z biomasy. Decydujemy się na nie coraz chętniej przede wszystkim dlatego, że możemy liczyć na dofinansowanie kotłów pelletowych w ramach programu Czyste Powietrze. Nowoczesne kotły na pellet z podajnikiem to zautomatyzowane, wygodne i ekonomiczne kotły posiadające certyfikat Eco Design oraz 5 klasę wg obowiązującej normy EN 303-5:2012. Dostajemy na nie kilkuletnią gwarancję, jednak wszyscy doskonale wiemy, że nie ma urządzeń zupełnie bezawaryjnych. Jakie awarie i usterki są typowe dla nowoczesnych kotłów na pellet?

Charakterystyka zautomatyzowanych kotłów na pellet

Zanim przejdziemy do kwestii awarii i usterek, opowiedzmy nieco więcej o charakterystyce nowoczesnych kotłów na pellet. Postanowiliśmy się przyjrzeć kotłom na pellet Pellux firmy NIBE-BIAWAR z Białegostoku. Pod lupę wzięliśmy Pellux Compact Touch. To kocioł klasy 5 wraz z certyfikatem Eco Design o mocy 12 kW, przeznaczony dla domów o powierzchni użytkowej do 240 m2. Ten kocioł na pellet ma 5-letnią ochronę gwarancyjną dla wymiennika. Cechy charakterystyczne: możliwość sterowania pracą kotła przez Internet (z telefonu, tabletu, komputera), automatyczne czyszczenie rusztu palnika i wymiennika kotła, automatyczne rozpalanie i wygaszanie kotła. Jak mówią nam przedstawiciele producenta, obsługa kotła jest zminimalizowana do kontroli, uzupełniania ilości pelletu w zasobniku i usuwania popiołu z szuflady co kilka tygodni. Co więc niespodziewanego może się wydarzyć, z jakiego rodzaju awariami i usterkami możemy mieć do czynienia?

Kody alarmowe według instrukcji kotła

Jakie typowe awarie i usterki mogą wystąpić podczas pracy kotła, najlepiej poznamy w bardzo prosty sposób: zaglądając do instrukcji obsługi konkretnego urządzenia. W kodach alarmu kotła na pellet, któremu się przyglądamy, na pierwszym miejscu znajdziemy przekroczenie maksymalnej temperatury kotła. By nie doszło do przegrzania kotła, regulator próbuje obniżyć temperaturę (zrzut nadmiaru ciepła do zasobnika CWU, otwarcie siłowników mieszaczy). Jeśli temperatura zmierzona przez czujnik CWU przekroczy maksymalną temperaturę, pompa zostaje wyłączona. Chroni to użytkownika przed poparzeniem. Gdy temperatura mimo to nadal rośnie, uruchamia się, trwały alarm. Instrukcja kotła pelletowego wskazuje, także alarm w skrócie opisany jako przegrzanie kotła – rozwarty styk STB. Alarm nastąpi po zadziałaniu termostatu bezpieczeństwa, który chroni, kocioł przed przegrzaniem.  W przypadku trzeciej nieudanej próby rozpalania pojawi się alarm „Nieudana próba rozpalenia”. Przyczyną wystąpienia tego komunikatu może być niesprawność zapalarki, wentylatora, uszkodzenie systemu podawania paliwa itd.)  Kolejna typowa awaria, która może wystąpić, to mechaniczna usterka, jak uszkodzenie wentylatora, czujnika obrotów, czy czujnika temperatury kotła – w końcu nie ma rzeczy niezniszczalnych. Palnik zostaje wyłączony. Kolejnym pojawiającym się alarmem jest  „obwód bezpieczeństwa palnika” – alarm może nastąpić z trzech przyczyn: nieprawidłowy montaż drzwiczek szuflady na popiół, zadziałanie ogranicznika temperatury palnika, nieprawidłowy montaż palnika. Ostatnia z wymienionych awarii to zablokowany pogrzebacz – alarm występuje, gdy zablokuje się mechanizm czyszczenia palnika. A co gdy pojawia się awaria lub usterka, z którą nie możemy sobie poradzić samodzielnie? - Tu z pomocą przychodzi nam oczywiście serwis kotłów. Zgłoszenie serwisowe możemy przesłać poprzez prosty formularz online lub wyszukać szybko serwis w okolicy z autoryzowanej sieci.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas