Materiał Partnera Serwis klimatyzacji – radzimy, jak odpowiednio zadbać o klimatyzację

Serwis klimatyzacji – radzimy, jak odpowiednio zadbać o klimatyzację

Serwis klimatyzacji jest niezbędny po to, aby montowane przez nas klimatyzatory mogły w pełni sprawnie dostarczać nam uczucia przyjemnego chłodu w lecie oraz utrzymywać temperaturę na odpowiednio wysokim poziomie w zimie. W niektórych sytuacjach jesteśmy co prawda w stanie podjąć się naprawienia usterek w klimatyzacji na własną rękę, ale w innych będziemy musieli już zwrócić się niezwłocznie do specjalistów. Sprawdź, co warto o tym wiedzieć.

Podstawowe kwestie

Jak łatwo się domyślić, odpowiedni serwis klimatyzacji zamontowanej w naszym domu czy też mieszkaniu jest absolutnie niezbędny, jeśli chcemy cieszyć się z tego typu rozwiązania przez długi czas. Regularna opieka jest więc podstawowym elementem, który pozwoli nam uniknąć wszelkich usterek. Dlatego też ważne są precyzyjne interwały wymian oraz zabiegów serwisowych, których to wyszczególnienie najczęściej możemy znaleźć w instrukcji obsługi konkretnego modelu klimatyzatora. Przy tym, zalecanym rozwiązaniem przez ekspertów jest przeprowadzenie raz do roku przeglądu klimatyzacji, co pozwoli nam się upewnić, że wszystko jest na pewno w porządku. W ten sposób unikniemy także poważnych uszkodzeń, które mogły powstać ze względu na niedopatrzenia użytkownika.

Aby nie korzystać niepotrzebnie często z serwisu klimatyzacji, zalecanym rozwiązaniem od ekspertów z firmy Mk Klima jest także czyszczenie urządzeń klimatyzacyjnych. Mimo, że pozornie czynność ta wydaje się oczywista czy też błaha, w rzeczywistości jest ona absolutnie niezbędna, gdyż to bezpośrednio od poziomu czystości klimatyzacji uzależniona jest jej skuteczność. Dlatego w sytuacji, gdy chcemy utrzymywać w domu przyjemną temperaturę przy zachowaniu odpowiednio czystego powietrza, pamiętajmy o w miarę częstym czyszczeniu klimatyzatorów. Co do konkretnych interwałów, eksperci zalecają czyszczenie klimatyzatora raz na dwa tygodnie lub raz na miesiąc.

Zanieczyszczenia

W kwestii klimatyzatorów warto także zwrócić uwagę na to, skąd w ogóle biorą się w nich zanieczyszczenia. Sam układ chłodzenia tego rodzaju urządzeń jest co prawda niezwykle szczelny, ale z czasem klimatyzatory tak czy siak nabierają coraz większej ilości różnego rodzaju zanieczyszczeń. Jak łatwo się domyślić, za poziom zanieczyszczeń w klimatyzacji odpowiedzialne są filtry powietrza. To właśnie od ich jakości uzależnione jest to, jak wiele zanieczyszczeń dostaje się do środka. Przeprowadzane przez klimatyzację powietrze może zawierać zabrudzenia gazowe wynikające ze słabej jakości powietrza, czynniki biologiczne w postaci bakterii, a także zanieczyszczenia typu stałego, które to nierzadko lądują także w układzie wentylacji zamontowanych w naszych domach klimatyzatorów.

Serwis klimatyzacji

Pragnąc odpowiednio zadbać o klimatyzację, prawdopodobnie najważniejszym elementem, o który trzeba dbać stosunkowo często, jest filtr. To właśnie od zadbania o ten element powinien bowiem zaczynać się każdy przegląd klimatyzacji, gdyż wymiana lub czyszczenie filtrów to absolutna podstawa prac serwisowych związanych z klimatyzatorami. Oprócz tego, ważne jest także odpowiednie zadbanie o parownik, który to trzeba odpowiednio dobrze zdezynfekować za pomocą specjalnie przeznaczonych do tego celu środków. Dzięki temu, możemy pozbyć się z klimatyzacji takich niepożądanych elementów, jak grzyby, wirusy czy też pleśnie, które to mogą źle wpływać na nasze zdrowie.

We własnym zakresie możliwe jest także czyszczenie skraplacza, w którym to nierzadko lądują różnego rodzaju zanieczyszczenia w postaci najczęściej drobnoustrojów. Co więcej, warto także zająć się tacą skroplin, która znajduje się najczęściej pod wymiennikiem. Część ta jest bardzo narażona na działanie temperatury oraz wilgoć, co niezwykle sprzyja rozwojowi drobnoustrojów. Tymi elementami możemy zająć się na własną rękę, ale w przypadku, gdy poszczególne części składające się na klimatyzację ulegną uszkodzeniu, będziemy musieli już zwrócić się o pomoc do wyposażonych w odpowiednią wiedzę ekspertów z serwisu klimatyzacji.

Opracowanie:

Mk Klima Marcin Kowalczyk

Bełchatów , os. Budowlanych 1 lok. 18

  • tel. 505 159 997

Podziel się