Materiał Partnera
Ściany jak z bajki, czyli atrakcyjne wykończenie domu

Ściany jak z bajki, czyli atrakcyjne wykończenie domu

Malowanie to jedna z prostszych form wykończenia, bowiem jest tanie, a dzięki nowoczesnym farbom pozwala na tworzenie niezwykłych stylizacji. Moda na niestandardowe wnętrza nie przemija, a każdy właściciel domu chce mieć niepowtarzalny salon czy kuchnię. Jednym ze sposobów są masy strukturalne.

Malowanie z efektami dekoracyjnymi

Kiedy decydujemy się na budowę domu, a zadanie to powierzamy wykwalifikowanej ekipie, która nie tylko postawi ściany, ale też wykończy wnętrza, musimy zdecydować o sposobie wykończenia. Najtańsze bywa malowanie, co nie oznacza wcale, że musi ono być sztampowe i pozbawione uroku. Współczesne farby to produkty najnowszej generacji, efektowniejsze i o wyższych walorach estetycznych, ale również o wiele trwalsze i odporniejsze na czynniki zewnętrzne. Wiele gatunków farb posiada nietypowe cechy, jak idealna gładkość, imitowanie aksamitu czy marmuru albo efekt błyszczenia, dzięki dodatkom metalowych opiłków. Farby dekoracyjne nie należą do tanich, jednak koszty wyrównuje niespotykana wydajność oraz doskonałe właściwości kryjące, dzięki którym jednorazowe pomalowanie ściany jest wystarczające do uzyskania idealnego efektu.

Poza tym nowoczesne farby nie blakną pod wpływem słońca, nie wycierają się i można je bez problemu zmywać, a najlepsze gatunki dodatkowo posiadają zdolność ograniczonego wchłaniania zabrudzeń i tłuszczy. Wśród popularnych obecnie rodzajów farb wewnętrznych wyróżnia się farby z dodatkiem pyłu aluminiowego, tzw. ceramiczne z teflonem, z krzemianami, z nanocząsteczkami, z pigmentami czy też z optycznym rozjaśniaczem. Każdy z tych rodzajów charakteryzuje się innymi zaletami, jak tworzenie metalicznego połysku, działanie antybakteryjne i neutralizowanie zapachów, tworzenie dekoracyjnych smug, odporność na ścieranie czy blaknięcie oraz długa żywotność.

Tynki i masy strukturalne

Dla wielu osób ściana powinna być idealnie gładka i aby osiągnąć ten efekt budujące i wykańczające domy firmy, wśród których znalazło się też przedsiębiorstwo  Burek Waldemar. Usługi budowlane, stosują wyrównywanie powierzchni za pomocą gładzi gipsowej, korzystając z farb o wyjątkowych zdolnościach kryjących. Teflon sprawia, że farba jest gładka, lśniąca i pokrywa równą warstwą całą powierzchnię, wypełniając mikroskopijne nierówności. Podczas gdy dla jednej grupy właścicieli mieszkań gładkość ścian ma diametralne znaczenie, inni hołdują nietypowej fakturze. Gwarantują ją rewelacyjne masy strukturalne, czyli specjalne nowoczesne produkty w formie gipsowej pasty, która po naniesieniu na powierzchnię ściany może być odpowiednio formowana.

Utworzenie powtarzalnego wzoru nie jest wcale proste, bowiem potrzeba do tego pewnej ręki i wprawy. Masy strukturalne dostępne są w różnych kolorach, ale można też wykorzystać bezbarwną wersję i – po jej wyschnięciu na ścianie – pomalować. Trójwymiarowa powierzchnia ściany bywa bardzo dekoracyjna i powoduje powstawanie refleksów świetlnych, a jeśli dodatkowo jeszcze użyje się dekoracyjnej farby, efekt będzie znacznie ciekawszy. Za pomocą masy strukturalnej można stworzyć motyw słojów drewna, pomarszczonego papieru, nieregularnych kafelków. Do wyciskania regularnych wzorów można też użyć specjalnych plastikowych kratek na wałku malarskim.

Podziel się