Materiał Partnera Ściany działowe – z czego najlepiej je wznosić?

Ściany działowe – z czego najlepiej je wznosić?

Planujesz remont swojego domu wraz z uwzględnieniem przesunięcia ścian działowych? Myślisz o przebudowie pokoju, kawalerki, a może o adaptacji poddasza? Koniecznie powinieneś zatem poznać kilka systemów ścian działowych, które są oferowane na rynku. Różnią się one swoją grubością, ciężkością, ceną, a także czasem całkowitego wykończenia.

Jak wybrać odpowiednią ścianę działową?

Wybór odpowiedniego systemu ścian działowych w przypadku obiektów już istniejących i eksploatowanych nie jest taki łatwy, jakby mogło się to wydawać. Szczególnie zwrócić muszą uwagę na różne warunki techniczne mieszkańcy bloków z wielkiej płyty oraz kamienic, którzy niejednokrotnie muszą przed daną inwestycją przesuwania ścian uzyskać zgodę wspólnoty mieszkaniowej. Zawsze zatem powinno się przeprowadzić odpowiednią ekspertyzę budowlaną, która określić, czy zwiększona masa netto i obciążania na podłoże, nie przyczynią się do uszkodzeń np. sufitów niższych kondygnacji. Istotne jest przy tym to, gdzie dana ściana będzie postawiona lub usunięta, i  jaką będzie miała grubość i ciężkość. Zapomnieć nie można także o parametrach izolacji akustycznej! Wszystkie ważne dane techniczne omówią razem z Tobą przy remoncie specjaliści z firmy AM-BUD, która jest w stanie nawet przeprowadzić stawianie ścian działowych wraz z pełną hydrauliką!

Przykłady najpopularniejszych systemów ścian działowych

Dzisiaj najczęściej w domach jednorodzinnych pierwotnie stawia się ściany działowe z ceramiki. Mowa o cegle pełnej, wewnątrzkomórkowej, cegle klinkierowej, czy też o pustakach poryzowanych. Materiały te są świetne przy budowie obiektów, ale przy zmianie ich układu funkcjonalnej już niestety nie. Są one bowiem bardzo ciężkie, istotnie obciążając strop. Stosuje się je zatem najczęściej przy adaptacji poddasza, ale według rozmieszczenia ścian podanego w pierwotnym projekcie architektonicznym. Mogą również być wykorzystane w bardzo małych pomieszczeniach, np. do oddzielenia łazienki od toalety w bloku.

W przypadku remontów w obiektach wielorodzinnych, najlepiej jednak stosować inne popularne zamienniki. Tu wyróżnić można stosunkowo łatwe w montażu i niezbyt ciężkie bloczki silikatowe, a także te z betonu komórkowego. Grubość ścian wynosi wtedy najczęściej około 12 cm, co daje wysokie własności akustyczne oraz izolacyjne. Najszybciej stawiane, a przy tym bardzo łatwe w aranżacji i stosunkowo wysokie jeśli chodzi o wytrzymałość są zaś ściany szkieletowe z płyt. Te są niebywale lekkie, dzięki czemu można je stawiać niemalże w każdy miejscu. Najczęściej spotyka je się w wersji płyt gipsowo-kartonowych, włókno-cementowych, czy gipsowo-włóknowych. Ich zaletą jest wysoka estetyka, ale pamiętać należy o braku możliwości zawieszania na nich ciężkich przedmiotów – np. szafek wiszących. 

Opracowanie:

Am-Bud Piotr Mroczkowski

Warszawa , Wiosenna 3 lok. 152

  • tel. 690 791 486

Podziel się