Materiał Partnera Schody z drewna na zamówienie – jaki materiał najlepiej wkomponuje się we wnętrze Twojego domu?

Schody z drewna na zamówienie – jaki materiał najlepiej wkomponuje się we wnętrze Twojego domu?

Jako materiał na schody wewnętrzne, drewno jest dość popularnym surowcem. Nie tylko estetycznie i luksusowo wygląda, ale również jest dość ciepłe, co ucieszy przede wszystkim zwolenników bosych stóp. Stopnie wykonane z drewna są lekkie i solidne, przez co mimo wysokiej trwałości nie obciążają konstrukcji. Jaki rodzaj drewna powinieneś wybrać na swoje schody oraz gdzie najlepiej je zamawiać?

Jaki rodzaj drewna wybrać?

Wybór odpowiedniego drewna na schody jest bardzo ważny, gdyż zapewnia nie tylko efekt estetyczny, ale przede wszystkim trwałość. Zbyt miękkie drewna nie nadają się do produkcji stopni. Należy też pamiętać, że kluczowym elementem zapewniającym wytrzymałość jest również odpowiedni impregnat oraz lakier. Te jednak bez obaw dopasuje stolarz.

Najpopularniejsze rodzaje drewna stosowane do produkcji schodów wewnętrznych:

  • Drewno dębowe – najtrwalsze i przez wielu uznawane za najszlachetniejsze. Jest nie tylko odporne na obciążenie i uszkodzenia mechaniczne, ale także na wilgoć. Jedynym minusem dębu jest nieco wyższa cena, choć biorąc pod uwagę zalety, warto dołożyć te kilka procent więcej, by cieszyć się trwałymi i ekskluzywnymi schodami.
  • Drewno bukowe – ma podobne właściwości do dębowego, jednak jest zdecydowanie mniej odporne na ścieranie. Buk wymaga stosowania specjalnych lakierów, które zapobiegną ścieraniu się drewna. Nie nadaje się w formie surowej – nielakierowanej.
  • Drewno jesionowe – twarde, odporne na ścieranie i zarysowania. Jest równie popularne, jak dąb i buk ze względu na luksusowy wygląd i podatność na obróbkę stolarską.
  • Drewno klonowe – charakteryzuje się przede wszystkim wyjątkowym, lekko marmurkowanym wzorem. Jest tańszy od dębu, a ze względu na specyficzny wygląd nadaje się zarówno do domów klasycznych, jak i nowoczesnych.
  • Drewno sosnowe – najtańsze spośród wszystkich, lecz słabo znosi wysoką wilgotność. Nieprawidłowo zabezpieczone może nadmiernie „pracować” i po czasie powodować np. skrzypienie schodów. Kolor drewna zależy od wieku ściętej sosny. Starsze będą ciemniejsze.

Gdzie zamawiać schody na wymiar?

Decydując się na zamówienie schodów na wymiar, warto wybrać prywatnego producenta, który indywidualnie podchodzi do każdego klienta np. pleszewski zakład stolarski SZYMONIAK. Firma realizuje zarówno indywidualne projekty, jak i własne autorskie propozycje. Zdecydowanie powinno się unikać niezarejestrowanych „fachowców” oraz „gotowców”, które często są wykonane ze sklejki zamiast z litego drewna.

Podziel się