Materiał Partnera
Samodzielny remont oraz wykończenie domu i mieszkania – jak położyć płytki, aby wyglądały równo i estetycznie?

Samodzielny remont oraz wykończenie domu i mieszkania – jak położyć płytki, aby wyglądały równo i estetycznie?

Samodzielne remonty mają swój urok, jednak trzeba wiedzieć, jak je wykonywać. Nie ma lepszego uczucia niż to, które ogarnia nas, gdy patrzymy na pozytywny efekt swojej ciężkiej pracy. Aby równo i estetycznie położyć płytki, powinniśmy przestrzegać podstawowych zasad i działać krok po kroku według określonego planu. Od czego należy zacząć i jakie materiały budowlane wybrać?

Przygotowanie podłogi pod płytki

Pierwszym etapem jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Należy je oczyścić z wszystkiego, co można zmniejszać przyczepność (kurz, kawałki gipsu gładzi pozostałe po pracach budowlanych itd.). Podłoga powinna być równa, najlepiej wyrównać ją za pomocą wylewki poziomującej oraz gładzi szpachlowej. Następnie stosujemy środek gruntujący, przeznaczony pod zaprawy klejowe. W przypadku miejsc, które mogą nasiąkać wilgocią (łazienki, kuchnie), dobrym pomysłem będzie użycie środka gruntującego głęboko penetrującego.

Wybór płytek i kleju

Gdy powierzchnia jest gotowa, pozostaje nam wybór odpowiednich płytek oraz kleju. Na pierwszy raz najlepiej jest wybrać płytki, które nie posiadają wzorów wymagających specjalnego układania. Jest to pracochłonne i trudne dla laika. Najlepsze będą jednokolorowe ze wzorem nieregularnej mozaiki. Dzięki temu nawet, jeśli nie będą perfekcyjnie równo ułożone – nie rzuci się to w oczy. O najlepszy klej do rodzaju płytek, które wybraliśmy, najlepiej jest zapytać się pracownika sklepu budowlanego.

Jak odpowiednio układać płytki?

Należy pamiętać, że jeśli nie czujemy się na siłach i którykolwiek z etapów wyda się trudny, najlepiej jest od razu skorzystać z profesjonalnych usług firm budowlanych np. Bau-Kraft. Płytki układa się według określonego planu:

  1. Mierzymy podłoże i wyznaczamy jego środek.
  2. Na próbę układamy dwa rzędy płytek, aby móc wyobrazić sobie ich prawidłowy układ.
  3. Przygotowujemy zaprawę klejową.
  4. Klej rozprowadzamy równo po posadzce, a następnie dociskamy płytkę i regulujemy jej położenie za pomocą poziomicy.
  5. By płytki dobrze się trzymały, klej musi znajdować się na całej ich powierzchni.
  6. Do oddzielania płytek używamy krzyżaków o określonej grubości, a następnie dobijamy je za pomocą gumowego młotka.

Fugowanie płytek – jak się za to zabrać?

Ostatnim etapem jest fugowanie, które zaczynamy po upływie co najmniej 24 godzin od położenia płytek. Krzyżaki usuwamy, a powierzchnię oczyszczamy. Fuga powinna być dobrana kolorystycznie do płytek. Im lepiej dopasowana, tym mniej będą widoczne wszelkie nierówności. Fugę nanosi się za pomocą delikatnej, gumowej lub filcowej pacy i dokładnie wciera w szczeliny – najlepiej ruchami kołowymi. Gdy zaprawa zaczyna wiązać, fugę trzeba zmyć z płytek za pomocą ciepłej wody i zwykłej gąbki kąpielowej.

Opracowanie:

Bau-Kraft Mieczysław Banaś

Piskorzów 16

Podziel się