Artykuł sponsorowany Różnice pomiędzy układem jednofazowym a trójfazowym

Różnice pomiędzy układem jednofazowym a trójfazowym

W elektrowniach wytwarzanie energii elektrycznej występuje najczęściej w systemie trójfazowym. Jest to spowodowane przede wszystkim względami technicznymi, ponieważ aparaty używane do tego procesu są bardzo proste w obsłudze, ale też i skuteczne oraz praktyczne. Dużą zaletą systemu trójfazowego jest efektywność transmisji. Zakładając instalację w nowym domu, możemy zdecydować się na trójfazową instalację, bądź jednofazową. Dowiedz się, czym one się od siebie różnią.

Różnice pomiędzy układem jednofazowym a trójfazowym

Układ jednofazowy przeznaczony jest przede wszystkim dla mieszkań oraz domów o standardowym poziomie zużycia energii elektrycznej. Jeśli nasz dom ogrzewany jest tradycyjnie węglem oraz drzewem, a prąd służy nam jedynie do oświetlenia oraz użytkowania podstawowych urządzeń, takich jak lodówka, telewizor czy pralka - wówczas układ jednofazowy w zupełności nam wystarczy. Instalacja jednofazowa posiada napięcie 230 V. Umożliwia przesył mocy do 6 kW. Jest to w zupełności wystarczalne, aby korzystać ze standardowych sprzętów RTV i AGD, które posiada w swoim domu praktycznie każdy. Instalacja trójfazowa, która popularnie nazywana jest siłą, posiada napięcie od 230 V aż do 400. Układ ten jest złożony z trzech obwodów elektrycznych prądu przemiennego. Układ trójfazowy umożliwia przesył już powyżej 3 kW, jednak najczęściej stosowany jest przesył 6 kW. Instalacja trójfazowa konieczna jest w przypadku gosopdarstw domowych ogrzewanych elektrycznością oraz w których korzysta się z wielu sprzętów. Warto także pamiętać o tym, aby skorzystać z usług profesjonalnej firmy, takiej jak np. Kam-Bud Kamil Iwaniuk, która w swojej ofercie posiada m.in. wykonywanie układów trójfazowych. Będziemy mieć wówczas pewność, że wszystko zostało zrobione w odpowiedni, profesjonalny sposób.

Czy wybór układu decyduje o wysokości naszych rachunków?

Wiele osób chcących zmienić instalację na trójfazową zastanawia się, czy sprawi to, iż nasze rachunki znacznie wzrosną. Zmiana tak naprawdę będzie ledwo dla nas zauważalna. Będzie się to wiązało przede wszystkim z inną opłatą za przesył. Opłata ta jest różna w zależności od zakładu energetycznego. Najczęściej jednak wynosi ona kilka, kilkanaście złotych, zatem jak widać nie jest to wcale dużo. Opłata stała za przesył jest kwotą, która zostaje przeznaczona na zapewnienie ciągłych dostaw prądu do naszego domu, czyli usprawnianie działania sieci, jak i wszystkich potrzebnych napraw. Kiedyś układ jednofazowy był stosowany we wszystkich mieszkaniach oraz domach, jednak to się zmieniło.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas