Artykuł sponsorowany Różnice pomiędzy projektem koncepcyjnym, wykonawczym, a budowlanym

Różnice pomiędzy projektem koncepcyjnym, wykonawczym, a budowlanym

Planujesz budowę inwestycji i nie wiesz, od czego powinieneś zacząć? Przeglądasz oferty biur projektowych i nie do końca rozumiesz, czym właściwie się zajmują? Projekty wykonawcze, budowlane, koncepcyjne – co właściwie oznaczają te pojęcia? Zobacz, jakie są różnice między poszczególnymi typami projektów i na jaką usługę biura projektowego powinieneś się zdecydować.

Projekt koncepcyjny – aspekty wizualne

Różnica między projektem koncepcyjnym, wykonawczym oraz budowlanym polega przede wszystkim na zawartości dokumentów i zakresie faz projektowych, które one obejmują.

Projekt koncepcyjny bywa pomijany, a jest to poważny błąd. Powinien być to pierwszy projekt, który powinieneś zlecić architektom, ze względu na to, że pozwala on na dokładne określenie Twoich potrzeb oraz wizji architekta, oraz spotkanie się waszych pomysłów.

W projekcie koncepcyjnym zawarta jest wstępna wizja funkcjonalno-przestrzenna projektowanej przestrzeni, stworzona dla klienta, a więc w formie jak najbardziej zrozumiałej. Często również załączą się do niej przykładowe inspiracje, ułatwiające klientowi wyobrażenie sobie efektu końcowego. Projekt taki nie posiada szczegółowych rozwiązań, zawiera za to:

  • rzuty,
  • przekroje,
  • elewacje,
  • cały pomysł na formę i kolorystykę przestrzeni.

Projekt taki nie może być podstawą do uzyskania pozwolenia na budowę, pozwala jednak określić układ przestrzenno-funkcjonalny projektowanego budynku, zgodnie z Twoim zapotrzebowaniem, z tego względu nie powinien być pomijany. Źle zaprojektowanej ściany nie da się tak łatwo przesunąć i drażnić będzie codziennie.

Projekt budowlany – pozwolenie na budowę

Aby uzyskać pozwolenie na budowę, niezbędne jest posiadanie przez nas projektu budowlanego. Wykonać go może jedynie architekt posiadający stosowne uprawnienia. Jest to etap projektowy nie tyle związany z architekturą, ile biurokracją, ponieważ odpowiednio przygotowany projekt posiadać będzie wiele załączników, oświadczeń oraz zezwoleń, niezbędnych do uzyskania zgody na budowę Twojej inwestycji.

Tego etapu nie da się przeskoczyć, warto jednak zlecić to firmie, która wykonała dla nas projekt koncepcyjny – stworzenie na jego postawie projektu budowlanego zajmie zdecydowanie mniej czasu, a Ty zyskasz pewność, że projekt budowlany nie odbiega od Twojej wizji.

To na etapie tworzenia projektu budowlanego wybierane są materiały, a także wprowadzane modernizacje, dostosowujące projekt, do wybranego przez Ciebie  terenu.

Projekt wykonawczy – kwestie techniczne

Finalnym projektem, z którym śmiało możemy ruszać na budowę, jest dopiero projekt wykonawczy. Jego stworzenie wymaga od architekta pełnego wykorzystania swojej wiedzy technicznej i doświadczenia w taki sposób, aby zaprojektować wszystkie detale w budynku. To bardzo ważne, gdyż źle wykonane detale mogłyby powodować problemy w eksploatacji budynku. Jeśli posiadamy projekt wykonawczy, nie musimy martwić się o przebieg budowy, dostarcza on bowiem wykonawcom wszystkich niezbędnych informacji, takich jak:

  • szczegółowe opracowanie schematu funkcjonalnego,
  • podział przestrzeni na strefy,
  • rozmieszczenie ścian,
  • aranżacje wnętrz - dobór kolorystyki, materiałów, oświetlenia wraz z informacjami o niezbędnej ilości materiałów oraz miejscu ich zakupu,
  • detale dotyczące aranżacji, jak np. schemat ułożenia płytek.

Ponadto składa się z rysunków technicznych zawierających profesjonalnie wykonane rzuty, widoki i przekroje, rysunków instalacyjnych obrazujących przyłącza elektryczne oraz  hydrauliczne, a także opisu materiałowego i proponowanych elementów wyposażenia, na podstawie znajomości potrzeb klienta. Projekt taki powinien być dopracowany w każdym calu,  najlepiej też, by tworzyło go biuro, które stworzyło projekt koncepcyjny oraz budowlany – ułatwi to wasza wspólną pracę.

Warto więc wybrać biuro projektowe takie jak Biuro Usług Projektowych i Inwestycyjnych Dominex, które w swojej ofercie posiada zarówno projekty koncepcyjne, jak i budowlane oraz wykonawcze, a także oferuje pomoc w uzyskaniu pozwolenia na budowę. Wybór dobrego biura projektowego jest tak samo ważny, jak to, jaką ekipę budowlaną wybierzemy, warto więc korzystać z usług doświadczonych profesjonalistów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas