Materiał Partnera Różnice między kolektorami

Różnice między kolektorami

Dziś coraz częściej staramy się wykorzystywać odnawialne źródła energii, co ma nam pomóc pozytywnie oddziaływać na nasz klimat i środowisko. Jest to bardzo ciekawa opcja, która pozwala nie tylko wykorzystać energię solarną, z wiatru czy wody, ale również oszczędzić koszty ponoszone na energię elektryczną czy ogrzewanie. Co ważne fotowoltaika to opcja zarówno dla posiadaczy domów, mieszkań jak i przedsiębiorstw.

Montaż instalacji systemów solarnych czy montaż instalacji fotowoltaicznych to opcje dla osób, które chcą mieć wpływ na naturę i otaczające ich środowisko. Często jednak pojawia się pytanie czy panele słoneczne i panele fotowoltaiczne to to samo? Fotonic.pl to firma, która zajmuje się sprzedażą i montażem paneli fotowoltaicznych, instalacją kolektorów słonecznych, profili aluminiowych do systemów solarnych oraz pomp ciepła, a także serwisem paneli fotowoltaicznych. Zdajemy sobie sprawę jak ważne jest to jak oddziałujemy na otaczający nas świat!

Panele słoneczne czy fotowoltaiczne?

Dla przeciętnego człowieka instalacje fotowoltaiczne nie różnią się niczym od kolektorów słonecznych i odwrotnie! Nie jest to do końca prawdą!  To, co je łączy to to, że służą do wykorzystywania energii słonecznej i przetwarzania jej na coś, co możemy wykorzystać w domu, mieszkaniu, biurze lub w miejscach użyteczności publicznej- ciepło lub prąd. To ile tej energii uda nam się pozyskać zależy od nasłonecznienia w danym regionie i miejscu. Dlatego jedyną niedogodnością dla użytkowników takich systemów jest ich niska efektywność w okresie zimowym czy miejscach o niskim nasłonecznieniu. Zimą mamy jedynie kilka godzin w ciągu doby w trakcie, których słońce świeci i to dość słabo. Na tym polega dotykający nas paradoks, ponieważ to zimą zużywamy największą ilość energii. Jednak i na to istnieją rozwiązania np. hybrydowe systemy fotowoltaiczne, które wspomagane są energią z sieci publicznej. Na wydajność obu rozwiązań ma również wpływ sama powierzchnia paneli i kolektorów oraz ustawienie ich względem stron świata. Najlepiej, gdy możemy skierować je na południe. Kolektory słoneczne wykorzystują promienie do podgrzania wody. Panele fotowoltaiczne wykorzystują energię słoneczną do wytworzenia prądu.


Która opcja jest dla mnie?

Przede wszystkim podstawą działania jakiegokolwiek systemu jest dobry projekt i wykonanie całej instalacji. Fotonic.pl to firma, która wspiera i doradza klientowi przez cały proces realizacji usługi. Razem z klientem w trakcie konsultacji dobieramy najlepsze rozwiązanie, kąt nachylenia paneli, ulokowanie ich w odpowiednim miejscu oraz szkolimy jak efektywnie je używać. Kolektory słoneczne to instalacja, która sprawdzi się, jeśli chcemy zrezygnować z drogich nośników ciepła jak prąd, olej opałowy czy LPG i nie chcemy rozpalać latem w kotle, aby ogrzać wodę czy pomieszczenia w domu. Panele są o wiele bardziej uniwersalne, ponieważ uzyskujemy dzięki nim czysty prąd, który możemy dowolnie wykorzystać. Ostateczna decyzja zależy od osobistych potrzeb i preferencji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas