Materiał Partnera Rola wiadra w pracach budowlanych

Rola wiadra w pracach budowlanych

Postępujący rozwój technologii budowlanych i szeroko zakrojona mechanizacja oraz automatyzacja sprawiają, że coraz mniej prac na budowach wykonywanych jest za pomocą siły ludzkich mięśni. Pomimo tego niektóre tradycyjne rozwiązania do pracy ręcznej wciąż są niezastąpione w pracach budowlanych. Dobrym przykładem są wiadra o uniwersalnym zastosowaniu na budowie.

Do czego służy wiadro na budowie?

Wiadra, czyli specjalnie wyprofilowane pojemniki z uchwytem, to nieodzowne wyposażenie przy pracach budowlanych. Pojemniki tego typu znajdują zastosowanie zarówno przy większych inwestycjach i posługują się nimi pracownicy na dużych placach budowy, jak i są one potrzebne przy mniej wymagających zadaniach, np. drobnych pracach remontowych w domach i mieszkaniach. Wszędzie tam bowiem zachodzi potrzeba bezpiecznego i sprawnego przemieszczania różnego rodzaju ładunków. Pod tym względem rola wiader w pracach budowlanych jest nieoceniona. Służą one przede wszystkim do przenoszenia materiałów sypkich i płynnych, których nie da się przenosić ręcznie, ale także do transportu większej ilości przedmiotów, zarówno różnego rodzaju materiałów i odpadów, np. cegieł, gruzu itp., jak też narzędzi i akcesoriów niezbędnych na budowie, np. kielni, pac, pędzli, młotków i innego rodzaju wyposażenia. Pojemne wiadro pomoże utrzymać porządek w narzędziach i materiałach na budowie. Można w nim też przechowywać mocno pylące produkty, np. worki z gipsem. Oprócz tego ważną funkcję wiader na placach budowy stanowi możliwość przygotowywania w nich zapraw murarskich i tynkowych, gładzi gipsowych czy fug a także rozrabiania klejów czy farb. Warto przy tym zaznaczyć, że wiadra budowlane dostępne są w różnych rozmiarach, z czego największe, np. o pojemności 90l i ze specjalnymi wzmocnieniami, nadają się do prac wysokościowych z dźwigami i żurawiami, co pozwoli na sprawny transport ciężkich ładunków na budowie.

Jakie powinno być wiadro na budowę?

Aby wiadro dobrze pełniło na budowie swoje funkcje powinno być ono:

  • lekkie – by usprawniać prace budowlane i nie stanowić zagrożenia dla zdrowia pracowników;
  • elastyczne – co zapobiegnie uszkodzeniu bądź odkształceniu pojemnika;
  • wygodne – odpowiednie wyprofilowanie, ergonomiczne uchwyty i usztywnione dno sprawią, że wiadro będzie poręcznym narzędziem pracy;
  • wytrzymałe – trudne warunki na placu budowy, takie jak wilgoć, zmienne temperatury czy obecność substancji chemicznych nie powinny zaszkodzić pojemnikom budowlanym.

Wszystkie te cechy, czyli lekkość, wytrzymałość, odporność na uszkodzenia i wygodę użytkowania łączą w sobie wiadra wykonane z wysokiej jakości tworzyw sztucznych. Na uwagę zasługuje tu zwłaszcza jednorodna mieszanka LDPE, z której wiadra produkuje marka 4ELE z Bydgoszczy. Tak wygodne i solidne wiadro stanie się uniwersalnym narzędziem pracy na każdym placu budowy.

Podziel się