Artykuł sponsorowany Rola sterowników w pracy kotłów

Rola sterowników w pracy kotłów

Sterowniki do kotłów centralnego ogrzewania są ich głównym wyposażeniem. Zadaniem tych elementów jest kontrolowanie procesu związanego z wytwarzaniem oraz dalszą dystrybucją ciepła, przy jednoczesnym zachowaniu prawidłowego działania całego układu. Nowoczesne sterowniki charakteryzuje szereg udogodnień, dzięki którym możliwa jest poprawa jakości pracy kotłów, przy jednoczesnym zmniejszeniu kontroli ze strony użytkownika.

 

Jakie funkcje mają sterowniki do kotłów?

 

Zadaniem nowoczesnych sterowników do kotłów jest optymalizacja oraz usprawnienie ich działania. Urządzenie umożliwia wprowadzenie wybranych przez użytkownika ustawień, które następnie przekładane są na specjalny algorytm. Dzięki temu sterownik oblicza, jaka ilość paliwa oraz powietrza powinna zostać podana do komory spalania w celu uzyskania określonej temperatury.

 

- W momencie, kiedy urządzenie dojdzie do ustalonej wartości ciepła, następuje ponowne przeliczenie i przejście w tryb podtrzymujący uzyskaną temperaturę. Pozwala to na zmniejszenie ilości podawanego paliwa do kotła — zauważa specjalista z firmy KOTŁY GRZEWCZE DRAGON SP. Z O.O.

 

Prawidłowa kontrola pieca centralnego ogrzewania

 

Odpowiednio dopasowany sterownik pozwala na zwiększenie efektywności kotła i ograniczenie środków finansowych na paliwo oraz oszczędność czasu, który byłby konieczny do kontrolowania pieca. Za poprawne działanie kontrolera odpowiadają jego trzy główne elementy:

  • mikroprocesor,
  • dopasowane oprogramowanie,
  • czujniki.

 

Nowoczesne sterowniki umożliwiają sprawdzanie temperatury w domu, a na tej podstawie kontrolowanie ilości paliwa i powietrza w kotle. Nowa generacja tych urządzeń umożliwia również na monitorowanie pomp obiegowych dla instalacji grzewczych, pomp obiegu wody ciepłej użytkowej oraz zaworów mieszających. Zamontowany w pomieszczeniu zewnętrzny regulator pozwala na śledzenie zmian ciepła, a na tej podstawie sterownik wydaje polecenia do pieca, zwiększając lub zmniejszając ilość spalanego paliwa. Wykorzystanie modułu pogodowego pozwala na nadzorowanie aktualnych warunków panujących na zewnątrz. Na tej podstawie dopasowywana jest praca kotła.

 

Proste i zaawansowane sterowniki

 

Klienci mają możliwość wyboru sterownika z szerokiej oferty producentów. Najprostsze urządzenie steruje najważniejszymi elementami kotła, czyli pracą pompy oraz wentylatora. Wersje rozbudowane umożliwiają kontrolowanie podajnika kotła, pompy cyrkulacyjnej, podłogowej oraz zaworów mieszających. Sterowniki tego typu bardzo często umożliwiają kontrolę dzięki sieci internetowej oraz sieci GSM. Część z nich ma także dodatkowe zabezpieczenie w postaci czujników spalin.

 

Decyzję o wyborze odpowiedniego sterownika do kotła należy dokładnie rozważyć. Warto zainwestować w droższe, ale dużo bardziej rozbudowane urządzenia. Dzięki temu w łatwy sposób można zapewnić sobie odpowiednią kontrolę kotła, a to przekłada się na utrzymanie właściwej temperatury w domu.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas