Artykuł sponsorowany Rodzaje stali wykorzystywanej do wykonywania elementów metalowych

Rodzaje stali wykorzystywanej do wykonywania elementów metalowych

Stal znacząco wpływa na wiele gałęzi całej gospodarki światowej – przemysłu maszynowego, kolejowego, górnictwa, budownictwa i wielu innych. Warto przyjrzeć się bliżej temu materiałowi, na którego zapotrzebowanie wzrasta z roku na rok.

Niezbędne cechy stali wykorzystywane w budownictwie

Stop żelaza z węglem, jakim jest stal, swoją przydatność w gospodarce zawdzięcza swoim niezwykłym właściwościom mechanicznym. Jedną z nich jest sprężystość, która wielokrotnie przewyższa sprężystość innych materiałów. Dzięki temu podlega znacznie mniejszym odkształceniom niż inne materiały i potrafi odkształcać się sprężyście pod dużym obciążeniem. Stal w konstrukcjach budowlanych odznacza się również dobrą plastycznością. Można ją jednak zawsze uzyskać lub podwyższyć poprzez zastosowanie specjalnej obróbki termicznej. Wytrzymałość na ściskanie, rozciąganie i zginanie to także bardzo ważna cecha stali. Jej jednakowa struktura pozwala na tworzenie lekkich konstrukcji oraz takich, które mają większe rozpiętości.

Stal zbrojeniowa i konstrukcyjna

Podział stali ze względu na różne kryteria jest dosyć szeroki. W budownictwie najważniejszymi i najczęściej wykorzystywanymi rodzajami tego materiału są: stal zbrojeniowa oraz konstrukcyjna. Pierwsza z nich jest niezbędna przy budowie domu jednorodzinnego, podczas której nie obędzie się bez użycia betonu zbrojonego stalowymi prętami. Beton jest materiałem o dużej wytrzymałości na ściskanie oraz niewielkiej na rozciąganie, dlatego zadaniem zbrojenia jest przeniesienie sił rozciągających. Oprócz prętów stal zbrojeniowa służy również do tworzenia szkieletów oraz siatek, które wykonuje się z prętów z drutu gładkiego lub profilowanego na zimno.

Elementy maszyn i konstrukcji, a także pojazdy są natomiast wykonywane ze stali stopowej konstrukcyjnej, która jest zazwyczaj stalą nisko- lub średniowęglową. Własności takich stali dobiera się w oparciu o warunki pracy. Do tych niezbędnych zalicza się dużą wytrzymałość oraz dobrą plastyczność. Można je uzyskać po dobrym hartowaniu, przy którym często wprowadza się dodatkowe pierwiastki stopowe, takie jak molibden, nikiel, mangan czy chlor. Wkład używania stali konstrukcyjnej w różnych gałęziach przemysłu jest nieoceniony. Dzięki niej możemy zbudować zarówno wysokie budynki, mosty, tunele oraz wiadukty, jak i samochody, samoloty, a nawet statki kosmiczne – zauważa ekspert z firmy Janmar P.U., która zajmuje się produkcją wyrobów metalowych, w tym elementów stalowych, które są niezbędne przy budowie domów jednorodzinnych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas