Materiał Partnera Rodzaje robót ziemnych i potrzebny sprzęt

Rodzaje robót ziemnych i potrzebny sprzęt

Bez robót ziemnych nie może rozpocząć się żadna budowa. Są one jej pierwszym praktycznym etapem – niezależnie, czy budowany jest dom rodzinny, czy wielkopowierzchniowa hala produkcyjna. Do ich wykonania potrzebny jest specjalistyczny sprzęt. Co to są roboty ziemne, na czym polegają i jakie maszyny są potrzebne do ich wykonania? Czy można je zrobić samodzielnie?

Czym są roboty ziemne?

Roboty ziemne polegają na przystosowaniu terenu pod budowę przez urabianie gruntu naturalnego. Usuwa się go z miejsca budowy lub można przetransportować ziemię czy żwir w inne miejsce, żeby podwyższyć teren. Zalicza się do tego zarówno działanie w celu zrównania czy nadania odpowiedniego kształtu działce, jak i wybranie ziemi pod budowę fundamentów.

Firmy, które specjalizują się w robotach ziemnych, takie jak PHU Artur Supiński z Prostek, posiadają nie tylko specjalistyczny sprzęt do wydobywania ziemi, ale także m.in. przewiezienia jej z miejsca na miejsce. Przedsiębiorstwo zajmuje się zarówno wynajmem maszyn, jak i transportem ziemi czy kruszyw.

Rodzaje robót ziemny

Najprostszym podziałem robót ziemnych jest ich zróżnicowanie na pracę poniżej powierzchni ziemi i powyżej niej. Te pierwsze nazywają się wykopami. Polegają na wybieraniu ziemi, aby przeprowadzić roboty budowlane, takie jak np. budowanie fundamentów. Działania te wykonuje się także m.in.: gdy inwestor chce stworzyć przy domu basen czy oczko wodne lub gdy trzeba przeprowadzić budowę lub renowację podziemnych instalacji hydraulicznych, energetycznych, gazowych itp. Aby ustalić wielkość wykopu na działce musi pojawić się geodeta. To on zgodnie z projektem wyznacza granice, między którymi wybiera się ziemię. Wykopy można przeprowadzić samodzielnie łopatą lub wynająć do tego celu specjalistyczny sprzęt z operatorem. To drugie rozwiązanie będzie dużo bardziej optymalne, szczególnie jeśli podłoże jest twarde i trudne do usunięcia lub gdy wykop ma mieć dużą powierzchnię.

Nasypy to z kolei podwyższenie poziomu gruntu. Jest to dużo bardziej skomplikowane działanie, niż wykonywanie wykopu. Trzeba przestrzegać wielu zasad, by nasyp był bezpieczny i stabilny, a także by nie ulegał zniszczeniu np.: pod wpływem czynników atmosferycznych. Nasypu nie powinno się wykonywać samemu ze względu na skomplikowanie tego procesu i wiedzę, którą trzeba posiadać do jego wykonania.

Sprzęt i uprawnienia

Do wykonywania robót ziemnych najlepiej wynająć koparko-ładowarkę. Jest to najlepszy sposób na sprawne przeprowadzenie pierwszego etapu budowy. Wynajmijmy ją od renomowanej firmy - z operatorem, który będzie ją obsługiwał. Potrzebne są do tego specjalne uprawnienia, których zdobycie poprzedza długie szkolenie praktyczno-teoretyczne.

Do specjalistycznych robót ziemnych, które prowadzone są w ekstremalnych warunkach, używa się także materiałów wybuchowych. Z kolei gdy ziemia jest zmarznięta lub wyjątkowo twarda, do jej urobienia można użyć także sprzężonych gazów, wibracji czy prądu elektrycznego.

Podziel się