Artykuł sponsorowany Rodzaje pokryć dachowych i ich właściwości

Rodzaje pokryć dachowych i ich właściwości

Pokrycie dachowe stanowi jeden z głównych elementów, który przyczynia się do osiągnięcia odpowiedniego efektu wizualnego budynku. Jednak, co oczywiste, ważny jest nie tylko wygląd. Konkretny typ dachu to głównie gwarancja solidności lub wręcz przeciwnie, konieczności częstszych napraw i renowacji. Jakie są podstawowe rodzaje pokryć dachowych dostępnych na rynku i jakie właściwości mają poszczególne rozwiązania?

Dachówka ceramiczna

Dużą popularnością na rodzimym rynku cieszą się dachówki ceramiczne. Rozwiązanie to jest przede wszystkim niezwykle trwałe pod względem żywotności, a także gwarantuje zalety w postaci odporności na różnorakie warunki pogodowe, sprawności odprowadzania wody deszczowej czy wysokich parametrów pod kątem izolacji termicznej. Producenci oferują także szeroki zakres dostępnych wariantów kolorystycznych, dzięki czemu każdy inwestor znajdzie coś dla siebie.

Dachówka betonowa

Ten typ pokrycia powstaje w wyniku połączenia cementu i piasku kwarcowego. Również cieszy się sporą popularnością, także ze względu na nieco niższą cenę niż w przypadku produktów z ceramiki. Jest to także opcja mająca podobne cechy do wspomnianej dachówki ceramicznej, choć jest od niej lżejsza i uznawana za nieco mniej estetyczną. Jak dodatkowo przyznaje Daniel Wierciński z przedsiębiorstwa Dach-Mistrz zajmującego się świadczeniem usług dekarskich, ten rodzaj sprawdza się w przypadku połaci o nachyleniu już od 15°.

Blachodachówka

Kolejny, popularny w naszym kraju typ pokrycia dachowego, stanowi blachodachówka. Produkowana jest najczęściej z blachy aluminiowej lub stalowej, choć swoim wyglądem przypomina tradycyjną dachówkę. Dodatkowo można ją stosować już w przypadku dachów o kącie nachylenia nawet 10°. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest również stosunkowo niska cena, jest to jednak opcja, która nie sprawdzi się w przypadku dachów wielospadowych, z bardzo skomplikowaną konstrukcją.

Blacha płaska

W ostatnich latach do łask wróciła także blacha płaska, wykonana z miedzi, aluminium, stali bądź cynku. Jest ona uznawana za materiał niezwykle elastyczny, dlatego sprawdza się w przypadku dachów o różnorodnych kształtach. Można ją wykorzystywać nawet na dachach płaskich, istotne jest jednak zadbanie o właściwą szczelność wszystkich połączeń.
Współcześnie produkowane pokrycia dachowe gwarantują nam szeroki wybór dostępnych opcji, a co za tym idzie, także wiele wariantów dopasowania do naszych oczekiwań i potrzeb, w tym do możliwości finansowych oraz oczekiwań pod względem stylistyki.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas