Artykuł sponsorowany Rodzaje pokryć dachowych

Rodzaje pokryć dachowych

W sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów materiałów, z których z powodzeniem można wykonać pokrycia dachowe. Wybór właściwego materiału zależy nie tylko od możliwości finansowych inwestora, ale także od warunków nowobudowanego lub remontowanego budynku. Do najpopularniejszych pokryć dachowych należą: dachówki ceramiczne i cementowe, drewno, stal oraz lepiszcza bitumiczna.

Dachówki z ceramiki i cementu

Dachówki wykonane z ceramiki są najczęściej wykorzystywane do pokrycia dachów spadzistych. Charakteryzują się bardzo dobrym odprowadzaniem wody deszczowej, co chroni dach przed szkodliwym oddziaływaniem na niego czynników atmosferycznych. Dachówki wykonane z cementu lub ceramiki to pokrycia dachowe, które posiadają także dużą odporność na mróz, ogień oraz są materiałem dość ciężkim, trwałym i wytrzymałym. Bardzo ładnie się przy tym prezentują, przez co dach z nich wykonany jest atrakcyjny wizualnie. Standardowo dostępne są w podstawowych kolorach: ceglastym, brązowym, czerwonym oraz czarnym oraz mogą być matowe, półmatowe lub z połyskiem. Możliwe jest także ich wykonanie w dowolnym kolorze, na indywidualne zamówienie. Występują dodatkowo w wielu kształtach. Generalnie dachówki ceramiczne są lżejsze od dachówek cementowych oraz są bardziej estetyczne, co powoduje, że cieszą się największym zainteresowaniem nabywców. Zarówno te, jak i pozostałe z wymienionych rodzajów można znaleźć w ofercie dobrze zaopatrzonych dystrybutorów budowlanych, jak np. firma SkandPol.

Pokrycia dachowe ze stali, bitumiczne i drewniane

Pokrycia dachowe z blachy ocynkowanej uzyskiwane są przez polewanie ciepłym cynkiem stali. Na dachach najczęściej układa się blachy płaskie ocynkowane, profilowane oraz blachodachówki. Pokrycia dachowe z blachy są lekkie, ale mogą być układane jedynie na dachach z określonym spadkiem, który nie powinien być mniejszy niż 9-10 stopni. W przypadku dachu płaskiego konieczne jest dodatkowe wykonanie podkładu z desek lub płyt wiórowych. Pokrycia bitumiczne z kolei wykonuje się z papy bitumicznej oraz gontów bitumicznych. Wykonanie pokryć bitumicznych wymaga ułożenia pod nie podkładu, np. z desek. Najczęściej papy bitumiczne kładzie się na dachach o małym kącie nachylenia, ze względu na jej właściwości. Popularne są także pokrycia dachowe z drewna, które kojarzą się nieco z minioną epoką. Pokrycia dachowe drewniane dobrze chronią budynek przed mrozem, a w lecie zabezpieczają pomieszczenia przed przegrzaniem. Są jednak przy tym dość ciężkie, dlatego wymagają wykonania wytrzymałej konstrukcji więźby.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas