Materiał Partnera Rodzaje pianki poliuretanowej i jej aplikowanie

Rodzaje pianki poliuretanowej i jej aplikowanie

Ocieplenie stanowi bardzo ważny element każdego obiektu budowlanego. Termoizolacja nie tylko chroni przed uciekaniem ciepła na zewnątrz przez ściany, lecz także zabezpiecza przed nagrzewaniem się pomieszczeń. Ocieplanie domów można wykonać za pomocą różnych materiałów. Jednym z nich jest pianka poliuretanowa. Jakie są jej rodzaje oraz jak przebiega jej montaż?

Czym jest pianka poliuretanowa i jakie są jej rodzaje?

Pianka poliuretanowa, nazywana także pianą PUR, to materiał budowlany wyróżniający się dobrymi właściwościami izolacyjnymi. Z tego względu stosuje się ją do tworzenia izolacji termicznych i dźwiękowych. Pianka PUR charakteryzuje się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła oraz absorpcji wody, dlatego chętnie wykorzystuje się ją do ocieplania obiektów budowlanych. Pierwszym rodzajem tego materiału jest pianka otwartokomórkowa. Tego typu pianki mogą oddychać, dzięki czemu pozwalają na utrzymanie odpowiedniego klimatu we wnętrzu obiektu. Poliuretanowe pianki otwartokomórkowe wykorzystuje się przede wszystkim do wykonywania izolacji termicznych wewnątrz pomieszczeń. Tego typu izolacje natryskowe są chętnie stosowane w obiektach, które poddawane są termo renowacji. Należy jednak pamiętać, że pianka otwartokomórkowa nie nadaje się do ocieplania fundamentów, ponieważ nie jest odporna na ściskanie i może chłonąć wodę z gruntu.

Innym rodzajem są pianki zamkniętokomórkowe, które charakteryzują się tym, że zdecydowana większość komórek, z których składa się pianka, ma zamkniętą strukturę. Gęstość tego materiału może wynosić nawet 60 kg/m3. Zamkniętokomórkowa pianka PUR wyróżnia się niewielką paroprzepuszczalnością i jest bardziej odporna na ściskanie w porównaniu do piany, które komórki mają otwartą strukturę. To przekłada się na to, że tego typu piana poliuretanowa ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne oraz hydroizolacyjne. Pianę zamkniętokomórkową wykorzystuje się m.in. do ocieplania obiektów od zewnątrz, do izolacji dachów płaskich, a nawet do izolacji fundamentów.

Izolacje natryskowe – jak się je wykonuje?

Zanim możliwe będzie wykonanie izolacji natryskowej, w pierwszej kolejności niezbędne jest przygotowanie podłoża. W tym celu wskazane jest sprawdzenie jego wilgotności, a także dokładne oczyszczenie. Jak informuje specjalista od tego typu zadań z firmy budowlanej Malpur z Malborka na Pomorzu, jest to bardzo ważne, ponieważ izolacje natryskowe mogą słabo przyczepić się do powierzchni, jeżeli ta jest zabrudzona lub tłusta. Kolejny etap prac polega na sprawdzeniu maszyny, za pomocą której będziemy aplikować piankę PUR. Jeśli wszystko jest w porządku, wówczas można przejść do ostatniej czynności, czyli montażu pianki poliuretanowej. Na przygotowaną wcześniej powierzchnię aplikuję się piankę za pomocą specjalnego pistoletu. Grubość izolacji zależy od zapotrzebowania inwestora, jednakże jest to ustalane wcześniej.

Opracowanie:

Malpur Paweł Jasiński

Malbork , Smoluchowskiego 8b lok. 5

Podziel się