Artykuł sponsorowany Rodzaje parapetów zewnętrznych sprzedawanych przez firmę Mat-Mar

Rodzaje parapetów zewnętrznych sprzedawanych przez firmę Mat-Mar

Wykańczając elewację budynku nie można zapominać o montażu parapetów zewnętrznych. Te elementy nie są tylko dekoracjami zaspokajającymi poczucie estetyki domowników. Pełnią bardzo ważną, choć często niedocenianą rolę. Powstają z różnych materiałów jednakże dwa są najbardziej cenione przez inwestorów. Warto, zatem poznać popularne rodzaje parapetów dostępnych w ofercie firmy Mat-Mar.

Zastosowania podokienników

Parapet montowany na zewnątrz budynku ma trzy ważne zastosowania. Pierwszym jest dobrze znana funkcja dekoracyjna. Podokiennik należy dopasować do okien i stylu architektonicznego budynku. Wtedy cała aranżacja będzie spójna i przede wszystkim estetyczna. Druga, równie ważna rola parapetów to odprowadzanie wody deszczowej oraz powstającej w wyniku topnienia śniegu. W ten sposób chronią budynek przed zawilgoceniem i powstawaniem pleśni oraz grzybów. Natomiast ostatnie zastosowanie wpływa na obniżenie kosztów utrzymania domu. Trzeba, bowiem wiedzieć, że prawidłowo zamontowany parapet blokuje napływ ziemnego powietrza do wnętrz. Jednocześnie nie dopuszcza do tego by ciepło uciekało z budynku.

Uniwersalne parapety stalowe i aluminiowe

Nowoczesne okna i akcesoria wykończeniowe są produkowane z różnych materiałów. Nie inaczej jest w przypadku parapetów zewnętrznych. Do najbardziej trwałych i przez to niezwykle popularnych należą podokienniki stalowe. Powstają z blachy, której grubość w zależności od modelu wynosi 0,55-1 mm. W ofercie Mat-Mar dostępne są wersje prostogięte lub zaokrąglone o grubości 0,75 mm. Szerokość parapetów zazwyczaj utrzymuje się w przedziale 9-40 cm a długość sięga 6 mb. Choć oczywiście wymiary można dostosować do każdej wnęki okiennej. Cenną zaletą parapetów ze stali jest uniwersalność i odporność na warunki atmosferyczne. Dzięki zabezpieczaniu lakierami o różnej fakturze będą świetnie pasować do każdego stylu architektonicznego.

W sprzedaży dostępne są także parapety aluminiowe o powierzchni anodowanej lub pokrywanej lakierem proszkowym. Dzięki tym zabezpieczeniom nie potrzebują konserwacji, co kilka lat. Warto wiedzieć, że aluminium rozszerza się pod wpływem ciepła. Dlatego podczas montażu podokienników należy zachować 10-cio milimetrową szczelinę dylatacyjną. O wymiarach elementów opowiada pracownik bydgoskiego dystrybutora stolarki budowlanej Mat-Mar. Specjalista mówi, że:

- Długość parapetu aluminiowego nie jest z góry narzucona, dobiera się ją do konkretnej wnęki okiennej. Szerokość oscyluje w przedziale 9-40 cm. Natomiast grubość to przeważnie 1,2 lub 1,5 mm.
Zaokrąglone lub prostogięte parapety z aluminium mogą imitować płytki, miedź czy też zabytkową stal. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas