Artykuł sponsorowany Rodzaje oklein fornirowanych

Rodzaje oklein fornirowanych

Fornirowanie lub inaczej okleinowanie to znana już od czasów starożytnych technika nadawania drewnianym meblom określonego wyglądu poprzez nakładanie na ich powierzchnię cieniutkich płatów drewna innego gatunku. Właśnie te płaty nazywamy fornirem. Fornir dzielimy na dwa rodzaje – okleinę oraz obłóg. Każdy z nich ma swoje szczególne właściwości oraz zastosowanie.

Okleina

Okleina jest rodzajem forniru o najmniejszej grubości – waha się ona w granicach od 0,5 do 1 mm, uzyskiwana jest przeważne ze stycznego przekroju drewna. Jej przeznaczenie to nadanie oklejanemu meblowi walorów dekoracyjnych. Stosowana była już w starożytnym Egipcie, przez wieki zmieniały się technologie służące do jej otrzymywania co przekładało się na dostępność tego rozwiązania. Stosowana była powszechnie do lat 60-tych XX wieku, później nastąpiło stopniowe jej wycofanie z rynku na rzecz oklein sztucznych, które były tańsze w produkcji. Obecnie stopniowo wraca się do oklein naturalnych. Okleiny dzielą się na:

  • Skrawane – uzyskiwane przy pomocy skrawarek, charakteryzują się najbardziej estetycznym wyglądem
  • Łuszczone – uzyskiwane z pomocą skrawarek obwodowych, wykorzystywane przeważnie do produkcji sklejek
  • Piłowane – uzyskiwane drogą skrajania przy pomocy piły.

Okleina może być produkowana z bardzo wielu gatunków drewna, do najczęściej stosowanych należą jesion, dąb europejski, sosna, buk oraz olcha.

Obłóg

Obłóg to rodzaj forniru znacznie grubszego od okleiny – jego grubość wynosi przeważnie od 1 do 3 mm. Jego estetyka nie jest istotna, gdyż pełni on funkcję podkładu pod okleiną oraz materiał do wykonywania płyty stolarskiej, potocznie nazywanej sklejką lub dyktą. W przypadku mebli antycznych często obłogiem nazywane są zewnętrzne, dekoracyjne warstwy forniru. Jest to spowodowane tym, że w dawnych czasach okleiny były – z racji niedoskonałej technologii – grubsze niż zakładają dzisiejsze standardy.

Forniry ponadto można podzielić na naturalne oraz modyfikowane. Fornirem modyfikowanym nazywamy arkusze drewna, których wyglądał został dopasowany do indywidualnych wymagań, np. poprzez barwienie na dany kolory.

Produkcją wysokiej klasy oklein oraz obłogów przeznaczonych do produkcji i renowacji mebli zajmuje się firma Meda Veneer.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas