Artykuł sponsorowany Rodzaje obróbki strumieniowo-ściernej przed lakierowaniem proszkowym

Rodzaje obróbki strumieniowo-ściernej przed lakierowaniem proszkowym

Nałożenie powłoki składającej się z farby proszkowej na powierzchnię elementów pokrytych już innym materiałem wykończeniowym powinno być poprzedzone dokładnym oczyszczeniem podłoża. Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie konkretnego rodzaju obróbki strumieniowo-ściernej. Jakie dokładnie typy prac w tym zakresie stosuje się najczęściej i czym się one charakteryzują?

Czemu obróbkę strumieniowo-ścierną wykonuje się przed lakierowaniem?

Lakierowanie proszkowe jest jedną z najczęściej wybieranych metod w zakresie zarówno zabezpieczenia powierzchni wybranych elementów metalowych, jak i nadania im estetycznego wyglądu. Warstwa farby nie uzyska jednak optymalnej przyczepności w momencie, gdy zostanie nałożona np. na starą, naniesioną wcześniej powłokę lakierniczą. Podobnie jest z innego rodzaju zanieczyszczeniami, które są sporym utrudnieniem przy malowaniu proszkowym. Z tego właśnie względu wykorzystuje się obróbkę strumieniowo-ścierną przed lakierowaniem.

Działania w tym zakresie dobrze jest zlecić firmie Intercolor sp. z o.o., która jest w stanie zrealizować prace tego typu, wykorzystując kilka dostępnych metod. Odpowiednio dopasowany do danego podłoża materiał ścierny jest w stanie dogłębnie oczyścić wyroby z różnych materiałów, w tym np. aluminium czy stali. Czym kierują się specjaliści przy wyborze danego rodzaju obróbki strumieniowo-ściernej i jakie są właściwie możliwości w tym zakresie?

Najpopularniejsze rodzaje obróbki strumieniowo-ściernej

Zdecydowanie najczęściej wybieranym rozwiązaniem w ramach usuwania starych powłok lakierniczych z elementów metalowych jest śrutowanie. To rodzaj obróbki strumieniowo-ściernej, gdzie jako ścierniwo wykorzystuje się – jak sama nazwa wskazuje – śrut nierdzewny. Często używanym materiałem ściernym jest też żużel pomiedziowy. Śrutowanie realizuje się zarówno na sucho, jak i na mokro. Taka metoda obróbki strumieniowo-ściernej dobrze sprawdzi się chociażby przy oczyszczaniu elementów stalowych.

Można z nich usunąć stare powłoki i zabrudzenia także dzięki szkiełkowaniu. Ten sposób najczęściej wybierany jest jednak do obrabiania wyrobów aluminiowych. Szklane kulki użyte zamiast śrutu gwarantują lepszą fakturę powierzchni, która jest gładka. Jednocześnie szkiełkowanie może zastąpić również polerowanie. Ostatnim z popularnych typów obróbki strumieniowo-ściernej jest sodowanie. W tym wypadku do oczyszczania podłoża stosuje się charakterystyczny rodzaj sody, który jest bezpieczny zarówno dla środowiska naturalnego, jak i specjalisty wykonującego prace z użyciem tego środka.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas