Artykuł sponsorowany Rodzaje narzędzi skrawających

Rodzaje narzędzi skrawających

Istnieje bardzo wiele rodzajów narzędzi skrawających, a ich podział przeprowadzić można na co najmniej kilku płaszczyznach. Wszystkie tego typu narzędzia łączy zaś obecność dwóch zasadniczych elementów budowy: części roboczej (ostrza skrawającego) o klinowym kształcie oraz części chwytowej, umożliwiającej np. mocowanie w obrabiarce. W niniejszym artykule przedstawiamy poszczególne warianty narzędzi skrawających.

Służą one zasadniczo do obróbki tzw. ubytkowej, która polega właśnie na skrawaniu niewielkich fragmentów (wiórów) danego materiału. Obróbka ta może mieć charakter zgrubny – wykorzystywane w niej narzędzia noszą nazwę zdzieraków – bądź wykańczający, kiedy to mówimy z kolei o wykańczakach. Sama obróbka przebiega też na rozmaite sposoby, od których uzależniony jest dalszy podział narzędzi skrawających.

W zależności od kształtu powierzchni

Sposoby te zależą m.in. od kształtu obrabianej powierzchni. Innych narzędzi użyjemy do obróbki otworów, innych do obróbki gwintów, a jeszcze innych do powierzchni obrotowych, płaszczyzn zewnętrznych, rowków czy kół zębatych. To jednak nie koniec klasyfikacji. W pierwszej grupie narzędzi wyróżnić możemy bowiem chociażby wiertła, głowice wiertarskie, pogłębiacze, nawiertaki i rozwiertaki. Narzędziem do otworów (a osobnym do otworów długich) może być też przeciągacz, przy czym inny jego rodzaj stosowany jest do powierzchni zewnętrznych.

Ręczne i maszynowe

Narzędzia skrawające dzielą się też na maszynowe i ręczne. Ta akurat płaszczyzna podziału jest wyraźnie widoczna np. w przypadku różnego rodzaju narzędzi do gwintów, gdzie mówić możemy o gwintownikach maszynowych, prostych bądź krętych, oraz o gwintownikach ręcznych, wśród których rozróżniamy gwintowniki ręczne wstępne, pośrednie i wykańczające. – Jeszcze innymi narzędziami do obróbki gwintów są narzynka i głowica gwinciarska, zwana też gwintującą – dodaje fachowiec z firmy Brenzer, wyspecjalizowanej w narzędziach skrawających do przemysłowej obróbki metalu.

Różne sposoby obróbki

Również metoda kształtowania powierzchni może warunkować użycie konkretnego narzędzia skrawającego. Narzędzia do obróbki kół zębatych to narzędzia obwiedniowe. Do narzędzi zwykłych tudzież punktowych zaliczymy z kolei rozmaite narzędzia tokarskie, głowice frezowe i frezy. Te ostatnie stosowane są we frezarkach, do obróbki powierzchni kształtowych i płaskich. One też dzielą się na kilka rodzajów: walcowe, czołowe i walcowo-czołowe, ślimakowe, kątowe, tarczowe czy kształtowe, ale istnieją także frezy do gwintów czy modułowe do kół zębatych. Osobnego typu narzędziami kształtowymi są noże (np. tokarskie, strugarskie, dłutownicze i wytaczaki).

Inne klasyfikacje

Narzędzia skrawające dzielić też można w zależności od sposobu ich mocowania lub innych rozwiązań konstrukcyjnych, a także choćby na podstawie powszechności zastosowania. Narzędzia uniwersalne występują zazwyczaj w wersji znormalizowanej, narzędzia specjalne zaś okazują się niezastąpione podczas realizacji bardziej nietypowych zadań.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas