Materiał Partnera Rodzaje kotłów grzewczych do centralnego ogrzewania

Rodzaje kotłów grzewczych do centralnego ogrzewania

Centralne ogrzewanie jest współcześnie najpopularniejszym sposobem na zapewnienie komfortu cieplnego w domu lub mieszkaniu. Podstawą instalacji CO są kotły grzewcze, które wytwarzają ciepło i grzejniki, które są rozmieszczone w całym budynku. W poniższym artykule skupimy się przede wszystkim na rodzajach kotłów, ponieważ to głównie od nich zależą późniejsze koszty ogrzewania.

Rodzaje kotłów grzewczych

Centralne ogrzewanie powinno być starannie przemyślane z dwóch powodów. Instalacja CO jest zwykle dość kosztowna, a wysokiej jakości piece są bardzo drogie. Jednak to właśnie od wyboru kotła zależą późniejsze wydatki na ogrzewanie, a w związku z tym domowe oszczędności. Oto najpopularniejsze rodzaje kotłów:

  • Kotły elektryczne. Zwykle mają niewielkie gabaryty. Mogą być obsługiwanie manualnie lub automatycznie. Ceny kotłów elektrycznych są zróznicowane. Najtańsze modele zaczynają się od około 2000 zł, jednak samo ogrzewanie elektryczne jest dość drogie. Można je obniżyć solidnie ocieplając budynek, wymieniając okna na energooszczędne lub montując pompy ciepła, które przetwarzają naturalną energię, najczęściej z gruntu lub wody. Ogromną zaletą kotłów elektrycznych jest fakt, że nie zanieczyszczają środowiska i nie trzeba tracić czasu przed sezonem grzewczym na przygotowanie opału.

  • Kotły na paliwa stałe, np. drewno, pellet, węgiel kamienny, koks, groszek węglowy. Nowoczesne kotły na paliwa stałe to całkiem spory wydatek. Ceny są oczywiście bardzo zróżnicowane, w zależności od modelu. Najtańsze modele można kupić już za około 4000 zł, najdroższe - nawet za kilkanaście tysięcy. Koszty ogrzewania są jednak niższe lub znacznie niższe niż w przypadku ogrzewania elektrycznego. W tym miejscu warto dodać, że kotły na paliwa stałe są dość często wykorzystywane w niewłaściwy sposób - niektórzy ludzie spalają w nich wszystko, co da się spalić, tym samym zwiększając emisję szkodliwych związków oraz obniżając efektywność kotła nawet o kilkanaście procent.

  • Kotły gazowe. To kolejne popularne rodzaje kotłów. Koszty ogrzewania nimi są umiarkowane, natomiast ceny urządzeń są zróżnicowane - w zależności od rodzaju kotła. 

Profesjonalny serwis systemów grzewczych

Niezależnie od rodzaju instalacji, wymagają one regularnych przeglądów, konserwacji i napraw. Zajmują się tym specjalistyczne firmy, takie jak Janusz Pietrzykowski Kamix Z.H.U.Technika Grzewcza I Sanitarna. Kamix jest od wielu lat autoryzowanym serwisem kotłów firm Buderus i Wolf. Ponadto firma posiada wieloletnie doświadczenie w branży grzewczej, między innymi w: projektowaniu i montażu małych i średnich instalacji C.O. i C.W.U., montażu pomp ciepła i paneli słonecznych, modernizacji kotłowni. Oprócz tego firma zajmuje się sprzedażą i montażem różnych kotłów (gazowych, olejowych, na paliwa stałe).

Podziel się