Materiał Partnera Rodzaje kostki brukowej – która najlepiej sprawdzi się w przypadku Twojego podwórza?

Rodzaje kostki brukowej – która najlepiej sprawdzi się w przypadku Twojego podwórza?

Kostka brukowa jest jednym z najbardziej przydatnych materiałów, które od wielu lat stosuje się w ogródkach. Zapobiega rozjeżdżania terenu autem, estetycznie się prezentuje oraz pomaga zachować ład i porządek. Można z niej wykonać nie tylko podjazdy, ale również wytyczyć ścieżki na trawniku oraz rabaty kwiatowe. Jaki rodzaj kostki będzie optymalny w obrębie twojej posiadłości?

Z jakich materiałów wykonuje się kostkę?

Najpopularniejszym materiałem używanym do produkcji kostki brukowej jest beton. Pozwala on na uzyskanie rozmaitych wzorów, kolorów oraz kształtów. Ma on jednak jedną poważną wadę – może ulegać kruszeniu. Jest zdecydowanie mniej odporny na uszkodzenia niż kostki kamienne, ale przede wszystkim dużo tańszy. Jeśli chodzi o kamienie, najczęściej wykorzystuje się granit, bazalt, skały wapienne, piaskowce, a także kamienie polne (tzw. kocie łby).Kostka przemysłowa

Jest najtańszym i najbardziej powszechnym rodzajem. Stosuje się ją do brukowania rozległych placów miejskich, okolic fabryk i przedsiębiorstw, a także dróg i chodników. Największą zaletą kostek przemysłowych jest niska cena, jednak należy wybierać ją ostrożnie, gdyż często ma bardzo słabą jakość. Warto skorzystać z usług profesjonalne i uczciwej firmy, np. Usługi Brukarskie Kamil Grabowski, która działa na terenie całego województwa pomorskiego. Daje to gwarancję, co do trwałości kostki oraz solidnego ułożenia bruku.

Kostka szlachetna

Kostki szlachetne posiadają wiele różnych odmian, a swoją nazwę zawdzięczają przede wszystkim wyższej jakości surowców oraz sposobowi wykonania. Wśród nich można wyodrębnić:

  • Kostkę o powierzchni płukanej – wierzchnia warstwa jest wypłukiwana, przez co ma ona chropawą fakturę i uwidocznione ziarna kruszywa.
  • Kostkę o powierzchni łupanej – w procesie łupania otrzymuje się kostkę, która wyglądem przypomina nieregularny kamień.
  • Kostkę o powierzchni szczotkowanej – w procesie szczotkowania wytwarzane są pory. Nie tylko dają ciekawy efekt estetyczny, ale również zabezpieczają przed ślizganiem się np. podczas deszczy lub lekkich przymrozków.
  • Kostkę o powierzchni „postarzanej” – nawierzchnia jest młotkowana, dopóki nie osiągnie się efektu starego bruku. Doskonale nadaje się do domów budowanych w stylu klasycznym.
  • Kostkę o powierzchni strukturalnej – może imitować rozmaite nawierzchnie, np. drewno lub tworzywo sztuczne.

Którą kostkę brukową wybrać?

Wybór powinien skupiać się wokół jakości oraz wyglądu kostki. Żeby podjąć ostateczną decyzję, warto udać się do zakładu brukarskiego, aby zapoznać się z poszczególnymi wzorami. W przypadku budownictwa klasycznego najlepsze będą kostki postarzane, piaskowce oraz skały wapienne. Natomiast do nowoczesnych domów bardziej pasują regularne, betonowe wzory.

Opracowanie:

Kamil Grabowski - usługi brukarskie

Somonino , os. Sambora I lok. 48

Podziel się