Artykuł sponsorowany Rodzaje kolektorów słonecznych

Rodzaje kolektorów słonecznych

Kolektory słoneczne absorbują energię promieniowania słonecznego, a następnie przekształcają ją w energię cieplną, która służy do podgrzewania wody użytkowej lub wspomagania pracy instalacji centralnego ogrzewania. Obecnie na rynku dostępne są różne typy solarów, które różnią się budową i sposobem działania.

Jakie są rodzaje solarów?

Ogólna zasada działania kolektorów słonecznych polega na absorbowaniu energii słonecznej i nagrzewaniu nośnika ciepła, który trafia następnie do zbiornika akumulacyjnego z wodą i ją podgrzewa. Solary ze względu na rodzaj nośnika dzielą się na trzy główne rodzaje:

  • Kolektory płaskie – zbudowane są z przeźroczystego absorbera przewodzącego ciepło zintegrowanego z systemem rur przepływowych. Szyba znajduje się od frontu natomiast po boku i z tyłu montowana jest warstwa izolacji;
  • Kolektory próżniowe — są to płaskie kolektory wypełnione próżnią, co ma na celu zredukować straty ciepła wynikające z przewodzenia;
  • Kolektory próżniowo-rurowe – zbudowane z systemu jedno lub dwuściennych rur szklanych ułożonych w rzędzie. Mogą być to kolektory z bezpośrednim przepływem, gdzie czynnik roboczy przechodzi przez absorber wewnątrz rur lub kolektory z rurkami grzewczymi, w których przewodzenie ciepła zachodzi w zamkniętym obwodzie.

Wszystkie typy kolektorów solarnych wraz z kompletnym zestawem montażowym dostępne są w internetowej hurtowni instalacyjnej SWATT.

Różne rodzaje absorberów

Sprawność kolektora solarnego w znacznej mierze zależna jest od poszycia szklanego, które decyduje o stopniu przepuszczalności promieni słonecznych i izolacji chroniącej przed stratami ciepła. Za serce kolektora uznawany jest jednak absorber, który pozyskuje promieniowanie słoneczne i przetwarza je w ciepło.

Wybierając kolektor solarny, należy zatem zwrócić uwagę na rodzaj absorbera, który może być wykonany z miedzi lub aluminium w układzie harfowym albo meandrowym. Absorber miedziany wykazuje wysoką przewodność cieplną i odporność na korozję, jednak ze względu na rosnące ceny miedzi, powoli wypierany jest przez absorbery miedziano-aluminiowe, które obecnie są standardem. Co prawda wykazują niższą sprawność, ale są zdecydowanie tańsze. Ponadto na rynku dostępne są także absorbery aluminiowe – jest to nowa technologia, która pozwala osiągnąć korzystny stosunek ceny do wydajności cieplnej. Zastosowanie samego aluminium zmniejsza ryzyko korozji galwanicznej i powstawania naprężeń, ponieważ jednolity materiał wykazuje jednakową rozszerzalność cieplną.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas