Materiał Partnera Rodzaje klimatyzatorów stosowanych w systemach klimatyzacji split i multi-split

Rodzaje klimatyzatorów stosowanych w systemach klimatyzacji split i multi-split

Nowoczesne klimatyzatory pracują w wielu budynkach. Chłodzą pomieszczenia w domach jedno i wielorodzinnych, biurach, urzędach, restauracjach. Stanowią bardzo ważny element systemów klimatyzacji split i multi-split. Warto wiedzieć, że dostępne są w kilku popularnych wersjach różniących się budową oraz sposobem montażu. Należy więc zadać pytanie, jakie typy klimatyzatorów cieszą się największym powodzeniem?

Klimatyzacja typu split i multi-split

W domach i biurach przeważnie działają dwie odmiany systemów klimatyzacji. Korzystają z praktycznie takich samych urządzeń, lecz różnią się budową. Jedną z nich jest klimatyzacja budynków typu split. Skład składa się ze skraplacza montowanego na zewnątrz i parownika umieszczanego wewnątrz budynku. Pierwszy chłodzi powietrze natomiast drugi odprowadza ciepło. W tym układzie jeden skraplacz i jeden parownik są połączone przewodem zasilającym i miedzianymi rurkami transportującymi chłodziwo. W instalacji multi-split do jednego skraplacza można podłączyć więcej parowników. Daje to możliwość jednoczesnego chodzenia kilku pomieszczeń. To właśnie jednostki wewnętrzne są powszechnie nazywane klimatyzatorami i sprzedawane w różnych wersjach.

Rodzaje urządzeń klimatyzacyjnych

Montaż klimatyzacji budynku obejmuje pracę z kilkoma rodzajami urządzeń. Zarówno w systemie typu split jak i multi-split stosowane są rozmaite modele. Sporą popularnością wśród klientów cieszą się następujące jednostki wewnętrzne:

  • klimatyzatory ścienne – można mocować je na ścianach w dowolnym pomieszczeniu,
  • klimatyzatory ścienno-przysufitowe – montowane na sufitach, dzięki czemu nie zabierają dużo miejsca. Najlepiej sprawdzają się w wysokich pomieszczeniach,
  • klimatyzatory kasetonowe – montowane w sufitach podwieszanych. Nie zmniejszają powierzchni użytkowej w biurze czy pokoju tylko komponują się z otoczeniem.

Wymienione urządzenia klimatyzacyjne przybierają różne modne kształty i kolory. Dzięki temu systemy klimatyzacji nie rzucają się w oczy.

Firmy, takie jak Izo-went, sprzedające i montujące klimatyzację oferują trzy kolejne rodzaje urządzeń wewnętrznych. W obiektach użyteczności publicznej stosowane są klimatyzatory kanałowe. Monterzy wbudowują je w stropy budynków i maskują kratkami wentylacyjnymi. Natomiast w salach konferencyjnych i biurach pojawiają się klimatyzatory konsolowe. Można je poznać po tym, że są instalowane w dolnych częściach ścian. Zazwyczaj dobrze sobie radzą także z ogrzewaniem powietrza. Ostatni z popularnych typów to klimatyzatory przypodłogowe. Przypominają nieco kaloryfery i zajmują miejsca we wnękach i kątach pomieszczeń. Dzięki temu doskonale wpasowują się w aranżacje domowych pokojów czy restauracji. Ich obecność poznaje się tylko po przyjemnym chłodzie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas