Materiał Partnera Rodzaje i zastosowanie kątowników stalowych

Rodzaje i zastosowanie kątowników stalowych

Kątowniki stalowe to elementy wykorzystywane w niemal każdym typie konstrukcji stalowych. Bardzo często stosuje się je w profesjonalnym budownictwie, na przykład przy wznoszeniu konstrukcji architektonicznych. Cechą charakterystyczną kątowników stalowych jest ich duża wytrzymałość i wyjątkowa odporność na obciążenia. Dzięki temu mogą one służyć przez bardzo długi czas, wpływając na trwałość danej konstrukcji.

Typy kątowników stalowych

Kątowniki – tak jak każdy inny podstawowy wyrób hutniczy – powstają w procesie obróbki metali. Ze względu na wykorzystaną metodę obróbczą, możemy wyróżnić kątowniki gorącowalcowane, gięte na zimno oraz ciągnione. Wszystkie z nich przyjmują formę prostych odcinków z przekrojem poprzecznym tworzącym kąt prosty. W efekcie, kątownik ma jakby dwa ramiona. Mogą być one równe długością (mamy wówczas do czynienia z kątownikami równoramiennymi) bądź posiadać odmienne wymiary (tzw. kątowniki nierównoramienne).

Praktyczne zastosowanie kątowników

Gdzie najczęściej możemy spotkać kątowniki stalowe? Przede wszystkim w konstrukcjach ramowych budynków i kratownic, ramach oraz nadwoziach pojazdów i przyczep. Ponadto, kątowniki różnych długości służą do budowy bram i ogrodzeń oraz naprawy rozmaitych urządzeń, na przykład maszyn rolniczych. Generalnie rzecz biorąc, kątowniki stosuje się wszędzie tam, gdzie wymagana jest wysoka wytrzymałość i dokładność wykonania robót. Nadzwyczajne właściwości cynkowania kątowników sprawiają, że elementy te zdają egzamin na obszarach o dużej wilgotności i agresywnej, sprzyjającej korozyjności atmosferze.

Kryteria zakupu kątowników stalowych

Mimo swej niepozornej budowy, kątowniki decydują o solidności całej konstrukcji stalowej. Z tego względu powinny prezentować odpowiednie walory jakościowe. Najlepiej bazować na elementach wykonanych z najlepszych gatunków stali, spełniających określone normy i posiadających atesty. Wiele firm i hurtowni dostarcza w dokumentach wysyłkowych certyfikat pochodzenia, a także odpowiednio opieczętowany i podpisany certyfikat jakości. Wysokiej klasy kątowniki gorącowalcowane ma w swojej ofercie między innymi renomowana firma HurtoStal2 ze Szczecina, zajmująca się wytwarzaniem półproduktów i elementów konstrukcji stalowych. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie internetowej firmy.

Podziel się