Materiał Partnera Rodzaje i zastosowanie drzwi technicznych

Rodzaje i zastosowanie drzwi technicznych

Drzwi stanowią niezbędny element każdego budynku. Zewnętrzne zapobiegają przedostawaniu się chłodu oraz hałasu z zewnątrz, natomiast wewnętrzne mogą być ozdobą pomieszczenia. Istnieje jednak grupa skrzydeł, które są montowane w miejscach o specjalnym przeznaczeniu lub zakładach przemysłowych. To tak zwane drzwi techniczne, których konstrukcja musi spełniać określone normy oraz posiadać stosowne atesty.

Ochrona przed włamaniem

Ze względu na swoje zastosowanie skrzydła tego typu charakteryzują się wykorzystaniem specjalistycznych materiałów. Są one odporne na różne czynniki takie jak: ogień, woda, hałas, promieniowanie rentgenowskie. Najczęściej są wykorzystywane w budynkach przemysłowych, jednakże również można je zamontować w budynkach mieszkalnych. Ich najpopularniejszym rodzajem w tym przypadku są drzwi antywłamaniowe, które stanowią dodatkowe zabezpieczenie dla mieszkańców, a jednocześnie utrudnienie dla złodzieja. Są wyposażone w specjalistyczne zawiasy uniemożliwiające ich wyważenie, a także konstrukcję wzmocnioną płyta stalową.

Zabezpieczenie przeciwpożarowe

Taki materiał stosuje się także do produkcji drzwi przeciwpożarowych. Aby efektywnie spełniały swoją funkcję, muszą być wyposażone co najmniej w uszczelki dymoszczelne oraz opadającą listwę. Te elementy zapobiegają przedostawaniu się ognia oraz dymu do kolejnych pomieszczeń. Dodatkowym atutem będzie mechanizm samozamykający lub jego tańsza, ale mniej trwała alternatywa – zawias sprężynowy. Ponadto podczas zakupu tego typu drzwi technicznych koniecznie trzeba zwrócić uwagę na atesty oraz oznaczenia klas pod względem szczelności i wytrzymałości na ogień.

Zatrzymanie promieniowania

Drzwi RTG są powszechnie spotykane w pracowniach naukowych oraz medycznych, czyli wszędzie tam, gdzie wykorzystywane jest promieniowanie rentgenowskie. To bardzo ważne, aby zapewnić odpowiednią ochronę przed tego typu szkodliwym czynnikiem dla osób znajdujących się poza pomieszczeniem. Zwykłe drzwi mogłyby nie podołać temu zadaniu, dlatego do konstrukcji tego typu skrzydeł stosuje się specjalne ekrany wykonane z ołowiu. Wykazuje one właściwości zapobiegające przedostaniu się promieniowania na zewnątrz. Aby uzyskać pełną ochronę, najlepiej zastosować także ościeżnice wykonane z tego materiału, które oferuje w swoim katalogu między innymi producent drzwi BKT System, mający swoją siedzibę w Łodzi.

Błoga cisza wewnątrz

Dźwiękoszczelne produkty są bardzo często wykorzystywane w hotelach, gdzie właścicielom zależy na zapewnieniu pełnej prywatności i spokoju swoim gościom. Niemniej jednak coraz więcej inwestorów decyduje się na montaż drzwi akustycznych w mieszkaniach. Przede wszystkim dlatego, że ich dodatkową zaletę stanowi dobra termoizolacyjność. Wszystko dzięki wykorzystaniu warstwy kompozytowej z korka, która skutecznie tłumi wszelkie hałasy z zewnątrz. Tego typu skrzydła mogą jednocześnie być ognioodporne oraz dymoszczelne.

Niestraszna wilgoć

Suszarnie, baseny, gabinety hydroterapii to tylko niektóre z pomieszczeń, w których występuje podwyższona wilgotność powietrza. Zwykłe drzwi wewnętrzne nie są przystosowane do takich warunków, dlatego bardzo często ulegają rozwarstwieniu oraz rozszczelnieniu. W związku z tym do tego rodzaju wnętrz poleca się skrzydła wodoodporne, które dzięki swojej konstrukcji skutecznie znoszą ten niekorzystny czynnik.

Opracowanie:

BKT System Sp. z o.o.

Łódź , Elektronowa 1/3

Podziel się