Materiał Partnera Rodzaje i charakterystyka schodów wewnętrznych

Rodzaje i charakterystyka schodów wewnętrznych

Schody stanowią nie tylko łącznik między kondygnacjami domu, ale w wielu przypadkach również ozdobę nadającą charakter całemu wnętrzu. Mogą być one różnie skonstruowane w zależności od miejsca, potrzeb oraz preferencji mieszkańców, wszystko zależy od naszej wizji. Biorąc pod uwagę niemal nieograniczone możliwości, jak wybrać schody najbardziej pasujące do naszego mieszkania lub domu? Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Konstrukcja

Jednym z podstawowych kryteriów podziału schodów wewnętrznych jest ich konstrukcja. To, co powinniśmy wiedzieć zanim jeszcze przejdziemy do szczegółów dotyczących wyglądu naszych schodów to to, iż wybór powinien zostać dokonany już na etapie projektu domu lub w trakcie budowy. Projektowanie nowych schodów, gdy wnętrze jest już gotowe może przysporzyć nie lada wyzwanie z powodu ograniczonej przestrzeni i ustalonego rozmieszczenia pomieszczeń. Dlatego też we wstępnej fazie projektu lub budowy powinniśmy wybrać między następującymi rodzajami schodów, różniącymi się pod względem konstrukcji:

  • Jednobiegowe – uważane są za należące do schodów prostych (pod kątem konstrukcyjnym schodów). Nie posiadają jednak spocznika, co mogłoby okazać się uciążliwe dla osób chorych, starszych, lub małych dzieci.

  • Dwubiegowe – posiadają spocznik, który dzieli je zazwyczaj na dwie równe części. Zajmują zdecydowanie mniej miejsca oraz wielu uważa, iż komfort użytkowania tego typu schodów jest większy.

  • Łamane – podobnie jak dwubiegowe, posiadają spoczniki oraz większą liczbę stopni w tzw. drugim biegu, czyli poczynając od spocznika.

  • Trójbiegowe – łamią się na trzy części, które oddzielone są dwoma spocznikami. Stanowią mniej powszechną opcję, gdyż zajmują dużo miejsca. Mimo to, są komfortowe.

  • Zabiegowe – drewniane schody zabiegowe stanowią najlepszą opcję dla osób szukających efektownych rozwiązań. Pamiętajmy jednak, iż do wykonania ich szczególny nacisk należy położyć wybór firmy. Rozglądajmy się za takimi, które używają wysokiej jakości drewna oraz dysponują wieloletnim doświadczeniem, jak na przykład Drwal z Zaborowa Drugiego.

Rodzaje materiałów

Wybierając materiał, z którego zostaną wykonane schody powinniśmy zdecydowanie wziąć pod uwagę to w jakim stylu chcemy utrzymać nasze mieszkanie. Odpowiedni materiał podkreśli klimat domu, natomiast źle dobrany może nawet oszpecić. Klasycznym wyborem jest marmur, choć stanowi to dość drogie rozwiązanie. Jest dostępny w wielu kolorach, od bieli po wszelkie odcienie czerni  i szarości. Stopnie też można wykończyć bazaltem, twardym piaskowcem, lub trawertynem. Unikajmy natomiast porowatych i miękkich wapieni.

Kolejną opcją, niemal tak samo elegancką, jest drewno. Można je z łatwością obrobić i dopasować do każdego kształtu. Ponadto nie jest aż tak drogie jak marmur, a niemal tak samo efektowne.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas