Artykuł sponsorowany Rodzaje hydroizolacji

Rodzaje hydroizolacji

Wilgoć nie jest dobrym przyjacielem domu. Razem z przeciekającą wodą stanowią poważne zagrożenie dla mieszkania oraz innych obiektów, takich jak: baseny, zbiorniki, kanały i zapory, które warto zawczasu przed nimi zabezpieczyć. Trwałość budynku i zwalczenie problemu wilgoci oraz przeciekającej wody zapewnia prawidłowo wykonana hydroizolacja. Jakie są jej rodzaje i z czego są wykonane?

Hydroizolacje mineralne

Istnieje kilka podziałów hydroizolacji. Podstawowy wyróżnia izolacje poziome oraz pionowe. Pierwsze z nich służą do zabezpieczenia ścian zewnętrznych i ścian fundamentów, natomiast drugie – do izolacji fundamentów, stropów i dachów – wyjaśnia ekspert firmy Erger, która świadczy usługi remontowo-budowlane.

W tym artykule zajmiemy się jednak podziałem ze względu na materiały, z których hydroizolacje są wykonane. Wyróżnia się trzy ich rodzaje.

Hydroizolacje mineralne mogą mieć formę płynnych folii mineralnych, które występują w postaci past tiksotropowych. Pod wpływem wilgoci tworzą one powłokę hydroizolacyjną, która zapewnia znakomitą szczelność. Cechują się dużą elastycznością zarówno w wysokich, jak i niskich temperaturach, wytrzymałością na ścieranie oraz dobrą przyczepnością do izolowanych powierzchni.

Innym rodzajem hydroizolacji mineralnej są cienkowarstwowe zaprawy, zwane mikrozaprawami. Są to elastyczne powłoki na bazie cementu stanowiące izolację przeciwwilgociową lub przeciwwodną – w zależności od liczby i grubości nałożonych warstw.

Do uszczelniania betonu w strukturze służą krystalizujące powłoki hydroizolacyjne, które integrują się z podłożem lub są dodawane do betonu jako domieszki. Wykorzystuje się je np. w oczyszczalniach ścieków, zakładach uzdatniania wody, basenach, zaporach lub zbiornikach retencyjnych.

Hydroizolacje bitumiczne

Wśród hydroizolacji bitumicznych znajdują się m.in. cienkowarstwowe powłokowe hydroizolacje, czyli płynne lub półpłynne materiały na bazie asfaltu, które pokrywają uszczelnianą powierzchnię jednolitą warstwą. Służą one do wykonywania pionowych i poziomych izolacji przeciwwilgociowych.

Nowszą generację bitumicznych materiałów izolacyjnych stanowią grubowarstwowe powłoki bitumiczne, które są bezzapachowe oraz bezrozpuszczalnikowe i mogą być zbrojone włóknami. Stosuje się je do tworzenia hydroizolacji elementów budowli, która styka się z gruntem, np. ścian piwnicy.

Do hydroizolacji bitumicznych zalicza się również papy i membrany samoprzylepne, które pozwalają na wykonanie łatwych i szczelnych połączeń styków. Można z nich wykonać izolację poziomą lub pionową, a ich zaletą jest szybkość układania oraz odporność na wodę i uszkodzenia.

Hydroizolacje z tworzyw sztucznych

Zróżnicowaną asortymentowo grupę materiałów stanowią hydroizolacje z tworzyw sztucznych, które mają o wiele lepsze właściwości techniczne niż tradycyjne materiały wodochronne. Mogą to być np. folie w płynie, które cechują się bardzo dobrą przyczepnością do podłoży mineralnych oraz wysoką wodoszczelnością. Zastosowanie znajdują w procesie wykonywania szczelnej i elastycznej powłoki stanowiącej izolacyjną warstwę podkładową pod okładzinami z płytek ceramicznych, które układa się na balkonach, tarasach oraz w kuchniach, łazienkach i pralniach, czyli pomieszczeniach narażonych na czasową wilgoć. Można je również nakładać na podłoża betonowe, tynki cementowe lub płyty gipsowo-kartonowe.

Z tworzyw sztucznych wykonuje się także rolowe hydroizolacje, które służą do izolacji pokryć dachowych, fundamentów oraz ścian piwnic i mają postać folii płaskich, membran lub folii tłoczonych z polietylenu lub polichlorku winylu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas