Artykuł sponsorowany Rodzaje garaży

Rodzaje garaży

Żaden dom nie może obejść się bez garażu. Poza zabezpieczeniem samochodów i innych pojazdów – takich jak motocykle czy rowery – przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi oraz kradzieżą, pomieszczenie to często służy jako przechowalnia dla narzędzi oraz domowy warsztat. Jednak garaż garażowi nierówny, można wymienić co najmniej kilka ich rodzajów.

Garaż wolnostojący, przylegający czy wbudowany?

Podstawowym kryterium, określającym rodzaje garaży, jest typ zastosowanej zabudowy. Zgodnie z nią możemy garaże podzielić na osobne budynki, stojące w pewnej odległości od głównego obiektu na posesji (np. domu jednorodzinnego lub budynku wielomieszkaniowego), garaże przylegające do obiektu, ale dalej stanowiące osobne konstrukcje, oraz garaże wbudowane w obiekt. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy.

  • Garaż wolnostojący – jest to to rozwiązanie dla parceli dużych lub na tyle wąskich i długich, że niemożliwe byłoby postawienie na nich domu z garażem przylegającym. Zaletą tego rodzaju garażu jest fakt, że można go postawić przed budową domu – posłuży wtedy jako bezpieczny magazyn materiałów budowlanych. Wybierając tego rodzaju garaż możemy w gruncie rzeczy zdecydować się na dowolną jego wielkość – zbyt duży garaż przylegający lub wbudowany mógłby zakłócać estetykę domu.
  • Garaż przylegający – to typ garażu, który przylega do jednej ze ścian domu, jednak między oboma budynkami nie ma połączenia w postaci przejścia. Zaletą tego typu garażu jest fakt, że może on być wybudowany po ukończeniu prac nad konstrukcją domu – do budowy mogą być użyte materiały niższej jakości, a przez to tańsze, ponadto nie ma konieczności ogrzewania takiego pomieszczenia, ani instalowania w nim kanałów wentylacyjnych (powietrze wentylowane jest za pomocą otworów umieszczonych w górnych częściach ściany).
  • Garaż wbudowany – pod względem powierzchniowym najbardziej optymalnym rozwiązaniem będzie zastosowanie garażu wbudowanego w bryłę domu. Nad takim garażem można umiejscowić część pomieszczeń mieszkalnych. Ponadto garaż wbudowany połączony jest z resztą domu, dlatego można dostać się do niego dostać nie wychodząc nawet z budynku.

Pozostałe kryteria

Jak tłumaczy nasz rozmówca z portalu ABC Architektury: Wśród pozostałych kwestii, decydujących o rodzaju garażu należy uwzględnić ich powierzchnię (garaże jedno- lub wieloosobowe) oraz ilość kondygnacji (garaże wielokondygnacyjne stanowią część konstrukcji dużych budynków mieszkalnych, biurowych, lub są osobnymi budynkami na terenie ich posesji). Ostatnią kwestią jest rodzaj materiału, które użyte zostały do budowy garażu – garaże wbudowane stanowią integralną część domu, dlatego budowane są z tych samych materiałów.

Garaże przylegające i wolnostojące najczęściej są garażami o ścianach z metalu. Są one bardzo praktyczną i, co bardzo ważne, tanią alternatywą dla garaży murowanych. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas