Materiał Partnera
Rodzaje farb do wnętrz

Rodzaje farb do wnętrz

Farby to bez wątpliwości najpopularniejsze materiały do wykańczania wnętrz. Pozwalają w kilka godzin odświeżyć pomieszczenie, a także zmienić jego charakter. Farby ścienne dzieli się ze względu na ich skład oraz właściwości. Zobacz, jak dzieli się farby do malowania wnętrz i sprawdź, jakie rozwiązanie powinneś wybrać do swojego domu lub mieszkania w trakcie najbliższego remontu.

Wybór farb

Farby ścienne dzieli się na kilka rodzajów, chociaż granice między nimi nie są sztywne, a producenci często mieszają różne rozwiązania w jednym produkcie. Farby dzieli się na:

  • Farby akrylowe - doskonale sprawdzają się do malowanie wszystkich powierzchni poza tymi, narażonymi na stały kontakt z wilogicą. Farby akrylowe są elastyczne, bardzo wydajne, szybkoschnące, a także bezpieczne dla środowiska i nie mają zapachu.
  • Farby lateksowe - doskonałe do kuchni oraz łazienki, a także pomieszczeń narażonych na zabrudzenie. Można je myć przy pomocy wody i delikatnych detergentów, są odporne na ścieranie. Są to fabry ścienne bardzo elastyczne i paroprzepuszczalne.
  • Farby winylowe - mają mocne kreycie, łatwo się nimi maluje, do tego cechują się trwałością oraz szybkim schnięciem. Niestety, nie są odporne na ścieranie. Sprawdzają się w łazienkach i kuchniach.

W sklepach z materiałami budowlanymi można znaleźć szeroki wybór farb dekoracyjnych. Jak podkreśla specjalista firmy Complit Pphu Kamil Życiński, farby dekoracyjne czasami wymagają specjalnego przygotowania ściany lub użycia podkładów. Warto zapoznać się z zaleceniami producenta, zanim zakupimy takie farby.

Rodzaje farb dekoracyjnych:

  • Farby tablicowe - dają matowe wykończenie po którym można pisać kredą, jak na tablicy. Są bardzo efektywne, sprawdzą się w pokojach dziecięcych, ale także jako element ściany na przykład w kuchni. Mozna je łączyć z farbami magnetycznymi, dzięki czemu powierzchnia zyskuje podwójną funkcję.
  • Farby magnetyczne - zawierają w składzie cząsteczki żelaza, po wyschnięciu spełniają funkcję podobną, jak tablica magnetyczna. Do uzyskania dobrego efektu trzeba użyć kilka warstw farby magnetycznej. Po pokryciu farbą akrylową, lateksową czy tablicową nie traci ona swoich właściwości.
  • Farby fosforyzujące - świecą w ciemności, zwykle stosuje się je do malowania pojedynczych elementów, na przykład dekoracyjnych gwiazdek w pokoju dziecięcym.

Kto może pomalować ściany farbami dekoracyjnymi? Poradzi sobie z tym bez problemów każda firma budowlana i remontowa, technika malowania nie różni się bowiem od malowania ścian farbami akrylowymi, lateksowymi czy winylowymi.

Opracowanie:

Podziel się