Materiał Partnera Remont bez nerwów – czy to w ogóle możliwe?

Remont bez nerwów – czy to w ogóle możliwe?

Przeprowadzenie remontu we własnym domu czy mieszkaniu, to od czasu do czasu konieczność. Wszystko się zużywa, niszczy, niektóre rzeczy musimy wymienić, inne odświeżyć. Jednak za każdym razem obawiamy się remontu, często z nim zwlekamy. Wiemy, że najczęściej będzie to dla nas dodatkowy stres, konieczność pilnowania fachowców, wydatki, opóźnienia i wiele więcej. Czy jednak możliwe jest przeprowadzenie remontu sprawnie i bez niepotrzebnego stresu? Przestawiamy kilka rad w tym zakresie.

Postaw na sprawdzoną i doświadczoną ekipę

Często szukając oszczędności, która w ogólnym rozrachunku okazuje się niewielka, nawet przy remontach stawiamy na tzw. system gospodarczy, co oznacza, że do każdej z prac zatrudniamy innego fachowca dającego nam najkorzystniejszą cenę. Problem w tym, że wówczas, jeśli coś pójdzie nie tak to jeden będzie obwiniał drugiego, a dodatkowo zgranie terminów kilka ekip czy pojedynczych fachowców będą bardzo trudne lub nawet niemożliwe, pojawią się opóźnienia, które dla nas również są kosztowne. Dobrze więc, jeśli jedna firma budowlana, zajmie się wszystkim od początku do końca. W ten sposób w ogólnym rozrachunku zaoszczędzimy czas, nerwy i pieniądze.

Jak wybrać ekipę?

Przede wszystkim warto „zasięgnąć języka” pośród znajomych, może ktoś przeprowadzał remont w ostatnim czasie i zna firmę oferującą usługi budowlane na najwyższym poziomie. Dobrze jeśli posiada ona pozytywne opinie w sieci i długotrwałe, udokumentowane doświadczenie. Wówczas możemy dodatkowo liczyć na wsparcie przy wyborze materiałów, czy dobraniu odpowiednich rozwiązań.

Zacznij od planu

Możesz wynająć architekta lub dekoratora wnętrz, wyprowadzić się i powierzyć im piecze nad remontem. Jednak znacznie podniesie to koszta. Jeśli chcesz samodzielnie urządzić mieszkanie czy dom, to przede wszystkim na samym początku rozpisz co masz w planach, co chcesz osiągnąć. Warto taki plan omówić z ekipą, zaplanować kiedy rozpoczynają pracę i kiedy będą potrzebowali konkretnych materiałów, aby dostawy ze sklepu nie opóźniały prac również w odpowiednim czasie musisz składać zamówienia. Wykończenia wnętrz to dość trudna dziedzina, a wiadomo nie każdy zna się na wszystkim. Pytaj wykonawców, szukaj informacji, a na pewno osiągniesz sukces i stworzysz piękne wnętrza.

Zrób kosztorys

Na podstawie cen materiałów i cen podanych przez fachowców, możesz stworzyć budżet, który określi ile mniej więcej będzie kosztował Cię remont. Powinieneś pamiętać, że prace remontowe i materiały zawsze mogą kosztować Cię nieco więcej. Standardowo zakłada się, że ustalony budżet przekroczy się w czasie remontu o 10-20%. Dlatego już na początku warto pamiętać o pozostawieniu sobie rezerwy finansowej.

Opracowanie:

Podziel się