Artykuł sponsorowany Rekuperacja: jak to działa?

Rekuperacja: jak to działa?

Rekuperatory, czyli systemy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, są bardzo dobrą i coraz częściej stosowaną alternatywą dla tradycyjnych systemów wentylacji. W największym skrócie, działanie tego typu urządzeń polega na nadmuchu świeżego powietrza za pomocą zainstalowanych w systemie wentylatorów, przy jednoczesnym wyciągu na zewnątrz powietrza zużytego.

Zasada działania systemów rekuperacji

Działanie systemów rekuperacji polega na zasysaniu z zewnątrz pomieszczeń świeżego powietrza, które przechodzi kanałami wentylacyjnymi do centrali z wymiennikiem ciepła (czyli do rekuperatora). Następnie zaciągnięte powietrze, przechodząc przez filtry zatrzymujące wszelkie drobiny kurzu oraz inne zanieczyszczenia, jest nawiewane za pomocą wentylatora do poszczególnych pomieszczeń.

Jednocześnie, rekuperator zaciąga gromadzące się u góry pomieszczeń powietrze zużyte, które również przechodząc przez kanały wentylacyjne,  jest wywiewane na zewnątrz. W tym miejscu należy zaznaczyć, że wywiewane powietrze w żadnym miejscu nie miesza się z powietrzem nawiewanym, tylko mija się  z nim w kanalikach wymiennika ciepła.

Czystość powietrza

Dużą zaletą płynącą ze stosowania systemów rekuperacji jest czystość nawiewanego powietrza. Dzięki temu, że w rekuperatorach znajdują się bardzo wydajne filtry, uzyskane powietrze jest niemal całkowicie pozbawione jakichkolwiek zanieczyszczeń. Ma to bardzo duży wpływ na nasze zdrowie oraz generalne samopoczucie. Tego typu urządzenia są polecane szczególnie alergikom, ponieważ filtry skutecznie są w stanie zatrzymać, z łatwością przedostające się do pomieszczeń przez tradycyjne systemy wentylacji, alergeny, w tym pyłki drzew i traw.

Odzysk ciepła

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy Klima-Premium, która już od wielu lat zajmuje się sprzedażą m.in. najwyższej jakości klimatyzatorów, systemów rekuperacji oraz pomp ciepła: Największą wadą stosowania tradycyjnych systemów wentylacji jest wysoka strata ciepła i idące za tym wysokie koszty ogrzewania. Działanie tych systemów polega bowiem na usuwaniu ciepłego powietrza i dostarczaniu w zamian świeżego, ale zimnego powietrza, które następnie trzeba ogrzać. Takich problemów nie mamy stosując systemy rekuperacji, ponieważ świeże powietrze, które jest nawiewane z zewnątrz jest ogrzewane ciepłem powietrza wywiewanego. Najlepsze rekuperatory osiągają sprawność odzysku ciepła na poziomie nawet 90 proc.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas