Materiał Partnera Przygotowanie ścian do tapetowania

Przygotowanie ścian do tapetowania

Nie da się ukryć, że tapetowanie ścian wymaga umiejętności oraz doświadczenia. Bez tego uzyskany efekt z pewnością nie będzie zadowalający. Równie istotną kwestią jest także odpowiednie przygotowanie ścian do tapetowania. Błędy na tym etapie mogą mieć poważne konsekwencje podczas kolejnych prac. Dlatego wyjaśniamy w jaki sposób optymalnie przygotować pomieszczenie do tapetowania.

Pozbycie się starej farby

Zanim firma wykończeniowa zajmie się tapetowaniem konieczne jest usunięcie starej farby. W przypadku farby kredowej lub wapiennej jej warstwę należy dokładnie usunąć przy pomocy szpachelki. Przed przystąpieniem do „skrobania” należy namoczyć powierzchnię ściany. Jeśli ściany w pomieszczeniu są pomalowane farbą olejną lub emalią, to najpierw należy przeszlifować i odkurzyć ich powierzchnię. Łuszczącą się powłokę farby należy zeskrobać. Pozostałości farby można usunąć preparatem do starych powłok malarskich. W przypadku ścian pomalowanych farbą emulsyjną lub akrylową należy użyć wody z detergentem albo specjalnego płynu do mycia ścian.

Przy podłożu nieotynkowanym najpierw należy wyrównać jego powierzchnię przez zaszpachlowanie ubytków i zeszlifowanie wypukłości.

Jeśli planujemy tapetowanie podłoża, które już wcześniej było pokryte tapetą, to musimy najpierw usunąć starą warstwę. Najlepiej wcześniej namoczyć powierzchnię ściany ciepłą woda z domieszką 10% octu. To znacznie ułatwi usuwanie starej tapety. Na rynku dostępne są również specjalne płyny przeznaczone do tego celu. W przypadku tapet winylowych należy najpierw podrapać jej powierzchnię szczotką drucianą. To spowoduje, że woda dużo łatwiej przeniknie do warstwy kleju. W przypadku pozostałych tapet zmywalnych wystarczy je przetrzeć przy użyciu papieru ściernego.

Przygotowanie podłoża

Po usunięciu starej farby należy odpowiednio przygotować podłoże. Ściany o zabudowie z płyt G-K należy przygotować wypełniając połączenia płyt oraz pozostałe ubytki. Po wypełnieniu ubytków całą powierzchnię należy zeszlifować.

Podłoże przygotowane do tapetowania musi być:

  • idealnie gładkie,
  • odtłuszczone,
  • suche,
  • czyste,
  • pozbawione pleśni.

Wszelkiego rodzaju dziury po gwoździach czy kołkach, jak również szpary, odpryski i pęknięcia trzeba zaszpachlować. Miejsca łączenia płyt oraz drobne pęknięcia można zakleić specjalną taśmą. Chropowate ściany warto pokryć podkładem w formie tapety izolacyjnej. Zamiast tego można też zastosować 2-3 warstwy papieru do pakowania.

Na jeden dzień przed rozpoczęciem tapetowania podłoże należy zagruntować preparatem do gruntowania lub rozcieńczonym klejem do tapet.

Trzeba pamiętać, że samo tapetowanie powinno być prowadzone, kiedy temperatura w pomieszczeniu wynosi 15-18 stopni.

Tapetowanie, tak jak większość prac z zakresu wykończenia wnętrz, wymaga umiejętności, precyzji i doświadczenia. Dlatego warto powierzyć to zadanie sprawdzonej firmie remontowej. Korzystając z usług Firmy Remontowo-Budowlanej GESSO macie pewność, że pracujący w niej fachowcy zadbają nie tylko o odpowiednie przygotowanie podłoża, ale także wykonają tapetowanie zgodnie ze sztuką. A najlepszym tego dowodem będzie uzyskany efekt końcowy.

Opracowanie:

Podziel się