Artykuł sponsorowany Przewierty sterowane – na czym polegają i jakie jest ich zastosowanie?

Przewierty sterowane – na czym polegają i jakie jest ich zastosowanie?

Przewierty sterowane najczęściej wykorzystuje się na placach budowy. Umożliwiają one bezwykopowe tworzenie odwiertów służących do prowadzenia różnego rodzaju podziemnych instalacji. Metoda ta jest skuteczna szczególnie tam, gdzie istnieje spory ruch lub plac budowy jest dość małych rozmiarów. Wyjaśniamy, na czym polega ta metoda oraz gdzie znajduje zastosowanie.

Czym są przewierty sterowane?

Przewierty sterowane są najczęściej wykorzystywane do tworzenia otworów horyzontalnych, którymi poprowadzi się różnego rodzaju podziemne instalacje – kanalizację, wodociąg, rury ciepłownicze, światłowody itp. Metoda przewiertów sterowanych jest szczególnie przydatna w miejscach, w których wykonanie tradycyjnych wykopów lub odwiertów jest niemożliwe lub mocno utrudnione pod względem geotechnicznym.

Przewierty wykonuje się za pomocą specjalistycznych wiertnic. Otwór pilotażowy przewierca się zgodnie ze szczegółowymi wytycznymi projektu, następnie umieszcza się w nim rurę osłonową, przewodową, a na końcu kabel.

Jeżeli chodzi o rozmiary przewiertów, to ich średnica może osiągnąć od 150 do 600 mm, a długość nawet ok. 80 metrów.

Wykonanie horyzontalnych przewiertów sterowanych warto jest powierzyć profesjonalistom dysponującym specjalistycznym sprzętem. Godną polecenia firmą zajmującą się wykonywaniem przewiertów sterowanych jest DONI z Wrocławia. Zachęcamy do zapoznania się z jej ofertą.

Jakie zastosowanie mają przewierty sterowane?

Jak już wspomnieliśmy, przewierty sterowane wykorzystuje się do wykonania prac na terenach, na których wykonanie tradycyjnych wykopów byłoby niemożliwe. W polskim budownictwie metodę horyzontalnych przewiertów sterowanych stosuje się do wykonania odwiertów pod takimi przeszkodami, jak drogi, linie kolejowe czy rzeki lub kanały. Zaawansowana technologia pozwala na bezpieczne i skuteczne przeprowadzenie prac nawet na najtrudniejszych terenach.

Dużą zaletą przewiertów sterowanych jest również minimalna ingerencja w środowisko naturalne, a także możliwość znacznego przyspieszenia czasu realizacji robót. W porównaniu z tradycyjną metodą odkrywkową, wykonanie przewiertu sterowanego umożliwia także dokonanie sporych oszczędności w budżecie inwestycyjnym.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas