Materiał Partnera Przewierty kominów i wymiana wkładów kominowych

Przewierty kominów i wymiana wkładów kominowych

Rozwierty, czy też inaczej mówiąc przewierty kominów to nic innego niż ich frezowanie. To powszechnie wykorzystywana metoda, którą stosuje się w celu powiększenia przekroju poprzecznego komina. Właściwie zbudowany komin musi być gwarancją funkcjonowania naturalnego ciągu. Jeśli tak nie jest, bezpieczeństwo użytkowników jest zagrożone. Oczywiście wpływ na prawidłową pracę komina ma także montaż wkładu kominowego. Zobacz, na czym polega frezowanie kominów.

Frezowanie kominów – czym jest?

Przewierty kominów to usługi kominiarskie polegające na rozwiercaniu ich, czego celem jest poprawa drożności przewodu kominowego. Do realizacji tego zadania kominiarze wykorzystują odpowiedni sprzęt oraz wiertła o rozmaitej średnicy. Frezowanie komina pozwala na dostosowanie wąskich przewodów kominowych do urządzeń grzewczych, które wymagają większego prześwitu. Przewierty odbywają się bezinwazyjnie, ponieważ nie ma konieczności rozbierania komina. Pole czynnej powierzchni poprzecznego przekroju można powiększyć nawet o 1/3 szerokości cegły, bez jednoczesnego naruszania statyki komina. Najczęściej frezowanie kominów przeprowadza się w obiektach budowlanych stawianych w starym budownictwie, ponieważ kiedyś wykonywano otwory, których przekrój wynosił 14 cm x 14 cm. Te wymiary są zbyt małe dla wykorzystywanych dzisiaj pieców olejowych i gazowych. Warto dodać, że rozwiercanie umożliwia powiększenie średnicy przewodu kominowego do 22 cm.

Frezowanie kominów to zadanie, które może być zrealizowane tylko przez mistrza kominiarskiego posiadającego stosowane uprawnienia. Usługi przewiercania kominów oferuje Zakład usług remontowo-budowlanych, kominiarskich, gazowniczych z Dankowa w województwie świętokrzyskim. Należy podkreślić, że frezowanie kominów możliwe jest jedynie wtedy, gdy kanał dymowy wykonany jest z cegły, a także nie posiada dużych skosów i załamań. W trakcie rozwiercania kominiarz musi mieć dostęp do wylotu komina. Frezowanie nie jest konieczne na całej długości przewodu, co znacznie obniża koszty inwestycji. Po zakończeniu tej czynności niezbędne jest zamontowanie wkładu kominowego.

Jak montuje się wkład kominowy?

Jeśli frezowanie komina zostało zakończone, kominiarz może przejść do montażu wkładu kominowego. Ta czynność rozpoczyna się od sprawdzenia drożności komina, a także jego oczyszczenia. Ważne jest również sprawdzenie, w jaki sposób przebiega kanał kominowy. W ten sposób fachowiec otrzymuje informacje związane z załamaniami i zwężeniami przewodu. Następnie wybiera się odpowiedni wkład kominowy.

Montaż wkładu kominowego najczęściej przeprowadza się od strony dachu, wpuszczając w przewód kominowy wybrany wcześniej wkład. W trakcie tej czynności wykorzystuje się napiętą linę, która umożliwia poprawne zamocowanie wkładu kominowego. Wszelkie elementy wkładu muszą być osadzone mufą do góry, co zapobiega wyciekaniu skroplin na zewnątrz. W przypadku, gdy komin ma być podłączony do pieca, konieczne jest zamontowanie trójnika. W dolnej części umieszczona zostaje wyczystka i zbiornik skroplin. Na samym końcu prac montażowych zakłada się daszek kominowy lub tzw. strażak, które mają na celu ochronę wkładu przed działaniem deszczu i wiatru.

Opracowanie:

Podziel się