Artykuł sponsorowany Projektowanie systemu klimatyzacji domowej

Projektowanie systemu klimatyzacji domowej

Wbrew pozorom systemy klimatyzacyjne domowe – zwłaszcza w modelu MULTI SPLIT – wymagają złożonego zaprojektowania. Tylko w taki sposób można uzyskać klimatyzację wydajną, energooszczędną oraz bezpieczną w eksploatowaniu. Takimi działaniami zajmują się specjalistyczne pracownie, których pracownicy muszą posiadać uprawnienia do obsługi technologii chłodniczych, a także do tworzenia przyłączy elektrycznych.

Z czego składa się projekt klimatyzacji?

Im większy obszar domu lub mieszkania, który ma być ogrzewany oraz schładzany klimatyzacją, tym projekt musi być bardziej obszerny. Składać się powinien on z części opisowej, obliczeniowej, rysunkowej, technicznej, a niekiedy także z wizualizacji i dokumentacji fotograficznej.

Projekt zawierać musi również kosztorysy, charakterystyki dobranych urządzeń zewnętrznych i wewnętrznych, opisy i schematy instalacji chłodniczych oraz elektrycznych, a także analizy energetyczne budynku. Firma montażowa musi zatem dobrze przygotować się do instalacji systemu klimatyzacyjnego, przeprowadzając wnikliwą wizję lokalną.

Podczas wizji lokalnej ważne jest określenie m.in. miejsc lokalizacji klimatyzatorów wewnętrznych. Muszą one być w odpowiedni sposób umieszczone i oddalone od urządzeń AGD/RTV, okien, instalacji grzewczych, sufitów i ścian, drzwi. W przypadku mieszkań w budynkach jednorodzinnych ważne jest również zwracanie uwagi na poziom hałasu agregatów wewnętrznych. Powinno wybierać się sprzęty generujące dźwięki w zakresie do 30 dB.

Dlaczego projekt klimatyzacji jest ważny?

Projekt klimatyzacji przede wszystkim pozwala stworzyć unikalny system idealnie dostosowany do warunków danego budynku oraz potrzeb użytkowników. Opracowanie projektowe pozwala optymalizować koszty inwestycji, skupiając się na wypracowaniu najlepszych parametrów energooszczędności. O to dba m.in. zespół TURWENT, który zapewnia również wdrożenia wentylacji mechanicznej z rekuperatorami czy klimatyzacji w wersji INVERTER. Jakie zalety ma jeszcze projekt?

Pozwala on w prosty sposób modernizować klimatyzację w późniejszym czasie. Pomaga także zwiększyć jej żywotność oraz estetykę zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektu. W projekcie wielokrotnie wyznaczane są również harmonogramy ważnych działań serwisowych klimatyzacji. Zalicza się do nich:

  • wymianę filtrów powietrza,
  • odgrzybianie klimatyzacji,
  • nabijanie klimatyzacji czynnikiem chłodniczym,
  • przeglądy okresowe,
  • ponowną kalibrację urządzenia.

Tymi działaniami również zajmują się pracownie monterskie klimatyzacji i wentylacji. Warto podpisywać z nimi szerokie umowy serwisowe. Poleca się także wybierać najdłuższe pakiety ochrony gwarancyjnej. Obecnie nawet za kilkadziesiąt złotych można ubezpieczyć swoją klimatyzację na wypadek poważnych awarii czy zalania (powszechny problem wycieku wody z tacy ociekowej). 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas