Artykuł sponsorowany Projektowanie izolacji poddaszy

Projektowanie izolacji poddaszy

Izolacja termiczna domu jednorodzinnego o skośnym dachu, wielokrotnie jest zaburzona przez nieprawidłowe docieplenie poddaszy, bądź jego całkowitego braku. Najczęściej jest to związane z nieużytkowaniem tejże przestrzeni. Warto jednak, czy to przy adaptacji mieszkalnej strychów, czy też dla generowania oszczędności energetycznych, zastosować odpowiednie rozwiązania dociepleniowe, oparte o wysokie jakościowo pianki poliuretanowe – pozwalają one również na uzyskanie wysokiej izolacji akustycznej i dowolnego wykończenia wnętrz, np. płytami gipsowo-kartonowymi.

Projekt ma olbrzymie znacznie

Wbrew pozorom przy działaniach dociepleń poddaszy, bardzo ważną rolę odgrywa sam projekt. Musi on zawierać nie tylko część opisową, część techniczną, która określi wybór technik montażowych oraz rodzaj zastosowanych materiałów, ale powinien być również opatrzony licznymi obliczeniami, a także analizami energetycznymi. Ważne jest między innymi przygotowanie bilansu energetycznego całego budynku i poszycia dachowego, jak i stworzenie ekspertyzy opłacalności grubości izolacji poddasza. Analiza ta opiera się o wskaźniki projektowe: zalecaną grubość ocieplania, a także określanie idealnego współczynnika przenikania ciepła U, między innymi w oparciu o zastosowany system grzewczy – wykorzystanie gazu ziemnego, oleju lub propanu, ekogroszku, węgla, pelletu, czy drewna. Warto przy tym wiedzieć, że podstawowym działaniem projektowym, zawsze powinno być wspomniane wyznaczenie współczynnika przenikania ciepła, co należy dokonać według normy PN-EN 6946:2008 – są to wymagania określone w Warunkach Technicznych Ministerstwa Infrastruktury.

Istota odpowiedniej termoizolacji

Warto wiedzieć, że pokrycie dachowe to tylko lekka konstrukcja, która zapewnia ochronę przed wiatrem, deszczem, hałasem oraz utratą ograniczonej ilości ciepła. W swoim przeznaczeniu dach, czy to z dachówek ceramicznych, czy z blachodachówki, lub nawet trzciny dachowej, nigdy nie będzie w 100% energooszczędny. To dlatego ważne są odpowiednie systemy dociepleniowe. Dzisiaj stosuje się je w dwóch modelach dla dachów skośnych:

  •  dachy z jednym lub dwoma poziomami wentylacji,

  • dachy z jedną lub dwoma warstwami (konstrukcje złożone) izolacji termicznej.

W przypadku izolacji jednowarstwowej firma dociepleniowa – dużym doświadczeniem i renomą wyróżnia się przedsiębiorstwo Piana Dachy s.c. – wykonana strukturę, składającą się na: folię o dużej przepuszczalności (jest ona mocowana do pokrycia dachowego, łat i kontałat) lub pianki poliuretanowe, kształtowniki podwieszane na krokwi, paroizolację, szczelinę powietrzną, a także płytę suchej zabudowy. Tego typu konstrukcje są w stanie w dużej mierze ograniczyć straty ciepła przez dach, a także zredukować zjawisko kondensacji pary wodnej na chłodnych powierzchniach pokrycia dociepleniowego – np. na folii.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas