Materiał Partnera Projektanci i wykonawcy, czyli kogo lepiej słuchać?

Projektanci i wykonawcy, czyli kogo lepiej słuchać?

Wykonawcy często informują inwestora, iż z różnych przyczyn nie są w stanie poprowadzić instalacji zgodnie z przedstawionym projektem. Niestety, mimo pojawiających błędów popełnianych przez projektantów – instalatorzy często nadużywają tej wymówki, aby czerpać z niej korzyści. Gdzie najlepiej szukać projektantów, aby mieć pewność, że otrzymasz dobry projekt i dlaczego nie zawsze warto ufać wykonawcom?

Skąd się biorą błędy?

Na samym wstępie należy zaznaczyć, że błędne projekty nie zawsze wynikają z nierzetelnych usług. Bardzo często jest to nieporozumienie pomiędzy osobami wykonującymi poszczególne instalacje w danym obiekcie. Zdarza się, że ich plany pokrywają się ze sobą, przez co wykonawcy napotykają przeszkody w postaci krzyżujących się przewodów, rur lub szybów. W takim wypadku mimo wszystko wina leży po stronie projektantów instalacji. Niestety, wykonawcy bardzo często nadużywają tej wymówki i naciągają inwestorów na znane chwyty. Instalatorzy potrafią sprytnie wykorzystać niewiedzę inwestorów i na przykład zastosować tańsze materiały niż te, które zostały uwzględnione w projekcie. Często zmieniają trasy prowadzenia instalacji tylko po to, aby dodatkowo zaoszczędzić na ilości wykorzystanych elementów. Jak w tym wszystkim nie dać się oszukać? Przede wszystkim trzeba znaleźć dobre i rzetelne biuro projektowe.

Jak znaleźć specjalistów?

W dzisiejszych czasach należy stawiać na innowacje i rozwój technologiczny, który umożliwia stworzenie precyzyjnych i bezbłędnych projektów. Coraz większą popularność zdobywa projektowanie w systemie BIM, dzięki któremu projektanci poszczególnych instalacji mogą pracować na tym samym modelu 3D. System ten niemal całkowicie eliminuje wszelkie pomyłki. W Polsce korzysta z niego między innymi biuro projektowe Etgar, którego siedziba znajduje się w Krakowie. System BIM niesie za sobą wiele korzyści. Pierwszą z nich jest łatwa obsługa i przejrzystość, dzięki czemu projekty mogą powstawać w ekspresowym tempie. Druga zaleta to stały dostęp projektantów do modelu, dzięki czemu cały czas jest on pod kontrolą.

A co z wykonawcami?

W przypadku wykonawców sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, zwłaszcza wtedy, kiedy inwestor nie ma doświadczenia w sprawach instalacyjnych. Mając przed sobą dobrze przygotowany projekt na modelu 3D, można zobaczyć na własne oczy, że wszystkie instalacje zostały zaplanowane we właściwy i niepokrywający się sposób. Powinno być to wystarczającym dowodem na to, że instalatorzy muszą postępować zgodnie z nim. Nie wolno dać się naciągnąć na słabo uargumentowaną zmianę trasy instalacji lub wykorzystanie innych materiałów niż te, które wybrali projektanci.

Opracowanie:

Etgar. Inżynieria sanitarna. Wentylacja. Krzysztof Wójcik

Kraków , Zakopiańska 73 lok. 306

Podziel się