Materiał Partnera Projekt instalacji sanitarnej w domu jednorodzinnym

Projekt instalacji sanitarnej w domu jednorodzinnym

Instalacja sanitarna to skomplikowana sieć rur, przyłączy i urządzeń, które mają zapewnić domownikom komfortowe i bezpieczne korzystanie z łazienki i toalety. Prawidłowo położona instalacja opiera się na projekcie przygotowanym przez specjalistów. Fachowcy pomogą jednocześnie właścicielowi domu w wyborze materiałów i zajmą się wykonawstwem instalacji.

Czym jest instalacja sanitarna?

W budownictwie pojęcie „sanitarny” odnosi się do urządzeń stojących w łazience i w toalecie. Jednak w węższym znaczeniu słowo to można odnieść do misek WC, bidetów, umywalek, bidetów, wanien, a także do rur kanalizacyjnych i innych pomniejszych elementów składających się na instalację sanitarną. Urządzenia znajdujące się w toalecie i łazience są zazwyczaj wykonane z ceramiki w białym kolorze. W przypadku nowoczesnego wyposażenia można spotkać się z wykonaniem w bardzo różnorodnych materiałów, w tym z metali, akrylu lub szkła. Sprzęt łazienkowy lub toaletowy natomiast oprócz klasycznego zastosowania zyskał wiele innych przydatnych funkcji, jak na przykład masaże w wannie, podświetlenia słuchawki prysznicowej, podmywanie, ogrzewanie deski sedesowej.

Jak wybrać właściwą instalację sanitarną?

Wybór odpowiedniej instalacji sanitarnej będzie zależał od wielu czynników. Pod uwagę należy wziąć między innymi ciśnienie i temperaturę wody i dopasować do tego rodzaj rur. Innymi bardzo ważnymi czynnikami determinującymi wybór instalacji sanitarnej są: liczba osób korzystających z urządzeń w łazience i toalecie, liczba pomieszczeń, rodzaj kotła, pH i twardość wody. W przypadku naprawy instalacji sanitarnej dodatkowymi kosztami będą rozkuwanie podłogi lub usuwanie płytek. Jeśli właściciel zdecyduje się na położenie nowej instalacji w nowo budowanym domu, to konieczne będzie wykonanie projektu, zakupienie odpowiednich materiałów i zatrudnienie fachowej ekipy hydraulików.

Projekt instalacji sanitarnej i niezbędne materiały

Nieodzownym elementem zakładania instalacji sanitarnej jest projekt przygotowany przez zespół doświadczonych osób, na przykład przed firmę PROINSTAL, której siedziba znajduje się w Limanowej. Należy zdecydować, czy instalacja ma być tylko położona w pomieszczeniach, czy na podwórku jako instalacja zewnętrzna służąca do podlewania ogrodu. Następnie na etapie ustalania projektu można wraz z ekspertem wybrać niezbędne materiały, a w przypadku naprawy instalacji sanitarnej – ustalić, które jej elementy trzeba wymienić na nowe. W instalacji sanitarnej najczęściej wykorzystuje się rury plastikowe, które są stosunkowo tanie, elastyczne i odporne na korozję. W instalacji wykorzystać można także rury miedziane i polipropylenowe. Rury miedziane spotyka się najczęściej w starych domach, a rury polipropylenowe są dostosowane do wody użytkowej ze względu na odporność na wysokie temperatury, mróz i osady.

Opracowanie:

Proinstal Barbara Marciniec

Limanowa , Kościuszki 81A

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas