Materiał Partnera Prawy do lewego - czym się kierować przy wyborze sposobu otwierania drzwi?

Prawy do lewego - czym się kierować przy wyborze sposobu otwierania drzwi?

Zakup drzwi zewnętrznych wiąże się z koniecznością podjęcia wielu decyzji - wybór materiału wykonania, koloru, rodzaju przeszkleń, poziomu zabezpieczeń antywłamaniowych czy współczynnika przenikania ciepła. Równie ważne jest jednak to, w jaki sposób drzwi będą się otwierały. Czym się różnią drzwi prawe od lewych? Jakie kryteria wziąć pod uwagę wybierając pomiędzy nimi?

Czym właściwie są drzwi prawe i lewe?

Określenie prawe i lewe używane w stosunku do drzwi odnosi się do kierunku ich otwierania. Pierwszy model będzie miał zawiasy po prawej stronie skrzydła, co sprawi, że drzwi będzie się otwierać w prawą stronę. Analogicznie w przypadku drugiego modelu - zawiasy zamocowane są po lewej stronie skrzydła, dzięki czemu drzwi otwierają się na lewo. Wśród polskich klientów najpopularniejsze są drzwi prawe, otwierane na zewnątrz. To jednak nie popularność powinna zaważać na decyzji o zakupie danego wariantu, lecz warunki, jakie panują w ich otoczeniu.

Jak wyjaśniają specjaliści z firmy „Styl-Dom” - nieodpowiedni wybór sposobu otwierania drzwi znacząco wpływa na funkcjonalność ich użytkowania i sprawia, że wchodzenie oraz wychodzenie z domu i pomieszczeń w nim się znajdujących jest niewygodne, do czego niestety wraz z czasem nie można się przyzwyczaić.

Kiedy wybrać drzwi prawe, a kiedy lewe?

Zastanawiając się nad właściwym kierunkiem otwierania drzwi wewnętrznych i zewnętrznych, należy wziąć pod uwagę kilka kryteriów. Istotne jest to czy mieszkańcy są prawo-, czy leworęczni, ponieważ ma to wpływ na wygodę poruszania się po pomieszczeniach. Nie jest to jednak czynnik szczególnie istotny. Znacznie ważniejsze jest uwzględnienie, aby żadne ze skrzydeł nie zahaczały o siebie. Może się tak zdarzyć w pokojach o małym metrażu. Wówczas nietrudno o to, by klamki przypadkowo o siebie zahaczyły, uniemożliwiając wydostanie się z pomieszczenia.

Nie bez znaczenia jest również usytuowanie mebli. Może się bowiem okazać, że ich ustawienie pozwala na zakup drzwi otwieranych wyłącznie na prawo lub lewo.

Często pomijanym elementem jest umiejscowienie włącznika światła. Powinien być on zamontowany po stronie przeciwnej niż zawiasy skrzydłowe. Dzięki temu po otwarciu drzwi przy użyciu jednej dłoni drugą można natychmiast odszukać przełącznik na ścianie.

W żadnym wypadku nie należy kupować tylko skrzydeł prawych lub lewych do wszystkich pomieszczeń w domu. Mimo że jest to czasochłonne każde wejście do pokoju, salonu, czy łazienki wymaga przeanalizowania pod kątem występujących ograniczeń. Dobrym rozwiązaniem jest rozrysowanie planu domu lub mieszkania i skonsultowanie zakupu z doradcą z salonu sprzedaży.

Czy ma znaczenie to, czy drzwi prawe i lewe otwierają się do wewnątrz lub na zewnątrz? Tutaj również o wyborze decydują kryteria funkcjonalność przestrzeni. Warto jednak pamiętać, że te prowadzące do łazienki co do zasady powinny być otwierane do środka, ze względów bezpieczeństwa. Podobnie rzecz się ma z drzwiami wejściowymi do mieszkań w budynkach wielorodzinnych - nie mogą w żaden sposób blokować drogi ewakuacyjnej.

Podziel się