Materiał Partnera Prawidłowe wykonanie wykopów pod fundamenty

Prawidłowe wykonanie wykopów pod fundamenty

Wykopy pod fundamenty najlepiej jest wykonywać w okresie pomiędzy początkiem kwietnia a końcem października. Wtedy panują najlepsze warunki pogodowe do tego typu prac. Bardzo ważne jest także odpowiednie przygotowanie do realizacji wykopów. Przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik, który podpowie Wam na co zwrócić szczególną uwagę, planując wykonanie wykopów pod fundamenty.

Na czym polega wytyczanie obrysu?

Wytyczanie obrysu jest pierwszym etapem prac związanych z wykonaniem wykopów pod fundamenty. Bardzo ważną kwestią jest umieszczenie obrysu ściśle według wskazań projektu. W pierwszej kolejności trzeba wyznaczyć zewnętrzne krawędzie lub osie ścian. Wzdłuż tych linii będą wykonywane wykopy pod fundamenty. Na tym etapie prac należy pamiętać, że osobą odpowiedzialną za wytyczenie obrysu jest wykwalifikowany geodeta.

Jak przebiegają prace ziemne?

Zlecając profesjonalnej firmie wykopy pod fundamenty, należy także wybrać odpowiedni termin realizacji prac. Wszystkie zadania powinny być wykonywane w dni bezdeszczowe. Oczywiście trudno jest w 100% przewidzieć warunki pogodowe. W przypadku deszczu należy zabezpieczyć wykop, używając grubej folii. Zatrudniając firmę, która wykona wykopy, warto sprawdzić, jakimi narzędziami dysponuje. Niejako standardem w tym przypadku powinna być minikoparka, choć oczywiście niektóre prace można wykonywać ręcznie. Tak jest w przypadku wykonania wykopów pod ławy fundamentowe, których głębokość nie przekracza 50 cm. W takim wypadku prace można wykonać łopatą lub wynająć minikoparkę o szerokości łyżki 30-100 cm. Wykonując wykopy pod , nie należy składować blisko wykopu ciężkich przedmiotów. Należy zachować bezpieczną odległość przynajmniej 60 cm. W przeciwnym razie może dojść do osunięcia się ziemi.

Jakie powinny być wymiary wykopów?

W pierwszym etapie prac należy usunąć wierzchnią warstwę gleby. Następnie wykonuje się wykop do głębokości, na której zaprojektowane są ławy fundamentowe. Głębokość wykopu jest uzależniona od głębokości posadowienia budynku. Dno wykopu może w tym przypadku sięgać nawet dolnej krawędzi ław. W takiej sytuacji powierzchnia wykopu będzie nieco większa. Deskowanie zostanie wybudowane na dnie wykopu. Zazwyczaj szerszy wykop wykonuje się tylko do górnej powierzchni ław fundamentowych. Większą głębokość zachowuje się jedynie, wykonując rowy pod ławy. W tym przypadku szerokość rowów powinna być większa od szerokości ław. Dzięki temu montaż deskowania jest dużo łatwiejszy.

Co ciekawe fundamenty można także wykonać bez deskowania i rozróżniania na ławy i ściany. W takim przypadku wykop zabezpiecza się folią i następnie zalewa betonem. Taki wykop jest węższy, a przede wszystkim musi być wykonany idealnie równo. Jego ściany nie powinny osuwać się w żadnym miejscu.

W jaki sposób należy sprawdzić poprawność wykonanych prac?

W trakcie prac przy wykonywaniu wykopów trzeba stale kontrolować ich jakość. Chodzi tu przede wszystkim o sprawdzanie poprawności kątów. W tym celu najlepiej zmierzyć przekątne kwadratowe lub prostokątne obrysów. Jak łatwo się domyślić pary przekątnych muszą mieć identyczną długość.

Bardzo ważne jest także zachowanie głębokości i szerokości zgodnej z projektem. Spłycenie wykopów może spowodować powstanie wysadzin. To z kolei powoduje pękanie fundamentów. Zbyt duża głębokość to ryzyko zbliżenia do poziomu wód gruntowych. Tolerancja podczas wykonywania prac wynosi zaledwie 2 cm.

Wykonanie wykopów pod fundamenty należy zlecić wykwalifikowanej firmie. Przedsiębiorstwo Kop-Mix prowadzone przez Pana Michała Stasiaka oferuje szeroki zakres usług budowlanych w tym usługi minikoparką, mini ładowarką oraz transport materiałów sypkich.

Opracowanie:

Michał Staniak Kop-Mix

Świerszczów-Kolonia 25 A

  • tel. 695 934 871

Podziel się