Artykuł sponsorowany Praktyczne porady dotyczące układania płytek

Praktyczne porady dotyczące układania płytek

Fachowość, dokładność i praktyka to cechy idealnego „płytkarza”. Układanie płytek jest czynnością trudną, która nie wybacza błędów popełnianych w jej trakcie. Część z nich wynika zapewne z niewiedzy. Inne są efektem pośpiechu czy też braku należytej staranności. Z pewnością warto je poznać, aby wiedzieć, na jakie elementy zwracać szczególną uwagę. Przedstawiamy Wam je omawiając także konsekwencje nieprzemyślanych działań.

Niewłaściwe przygotowanie podłoża

Przed ułożeniem płytek należy dokładnie skuć stare warstwy oraz uzupełnić stwierdzone ubytki. Podłoże należy oczyścić z kurzu, tłuszczu, pozostałości kleju i innych zabrudzeń, które zmniejszą przyczepność kleju. Jego wilgotność nie powinna przekraczać 4%. Tynki i betony powinny być „wysezonowane” (beton przynajmniej 3 miesiące, posadzki i tynki przynajmniej 28 dni). Przed położeniem płytek podłoże należy także zagruntować, aby wzmocnić i wyregulować jego chłonność.

Złe przygotowanie zaprawy klejowej

Działanie na oko rzadko przynosi dobre rezultaty. Klej powinien być przygotowany zgodnie z instrukcją na etykiecie. Podane są na niej dokładne proporcje suchej mieszanki oraz wody. Zbyt duża ilość wody zmniejsza przyczepność i wydłuża czas wiązania. Po przygotowaniu zaprawy należy odczekać ok. 5 minut i wymieszać ją ponownie. Niestety nie wszyscy o tym pamiętają.

Oszczędzanie kleju

Klej trzeba nakładać zarówno na płytkę jak i podłoże. Po jej dociśnięciu zaprawa powinna wychodzić bokami. Zbyt cienka warstwa kleju nie zapewni odpowiedniego związania na całej powierzchni płytki. Może też powodować powstawanie wolnych przestrzeni pod płytkami. Jeśli dostanie się tam woda w efekcie może dojść do pękania płytek.

Błędy planistyczne

Układanie płytek należy dobrze zaplanować. „Rozpoczynamy je od osi środkowej pomieszczenia. Tak, aby docinane płytki znalazły się pod ścianą, a więc w miejscach najmniej widocznych.” – podpowiada specjalista z firmy EKO-BUD, oferującej m. in. profesjonalne prace glazurnicze. Poprawne rozplanowanie układu płytek pozwoli także zminimalizować ich odpad. To przełoży się na niższe koszty zakupu materiału.

Za szybkie fugowanie

Przed rozpoczęciem fugowania należy poczekać, aż zaprawa klejowa zupełnie wyschnie. Czas schnięcia kleju podany jest na opakowaniu. Nie stosując się do zaleceń i kładąc fugę zbyt szybko można spowodować jej przebarwienia. Najlepiej odczekać 2-3 dni przed rozpoczęciem spoinowania płytek.

Brak dylatacji

Zapominanie o pozostawieniu dylatacji to kolejny grzech popełniany podczas układania płytek. Szczeliny dylatacyjne powinny być zachowane na powierzchniach stycznych ścian i podłóg. Ich brak może spowodować, że „pracujące” płytki zaczną pękać.

Układając płytki można popełnić wiele błędów. Często ich konsekwencje są widoczne dopiero po czasie. Dlatego warto zatrudnić do tego specjalistów. Pozwoli to uniknąć w przyszłości niepotrzebnych kosztów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas