Artykuł sponsorowany Prace ziemne wymagane przy budowie dróg

Prace ziemne wymagane przy budowie dróg

Budowa drogi to dość żmudny i skomplikowany proces, który wymaga uwzględnienia sporo prac przygotowawczych. W trakcie budowy drogi trzeba zadbać o każdy szczegół, aby po zakończeniu prac nadawała się ona do użytku. Tylko w taki sposób wybudowana droga będzie spełniała wszystkie wymogi prawne i zapewniała jak największe bezpieczeństwo kierowcom. Zastanawiasz się, jak wygląda proces budowy drogi? Zapraszam do czytania.

Przygotowania do budowy drogi – co musisz wiedzieć?

Każde roboty drogowe muszą być zatwierdzone przez odpowiedni urząd. Zezwolenie na budowę drogi to podstawa do rozpoczęcia prac budowlanych. Po załatwieniu niezbędnych formalności czas przystąpić do robót przygotowawczych, a następnie wykopów.

Pamiętaj, że do takich robót najlepiej zatrudnić wykwalifikowane firmy, które mają doświadczenie z tego typu czynnościami. Inwestor musi zadbać o cały projekt, wynajęcie odpowiedniej firmy oraz nowoczesnych maszyn budowlanych. Dzięki temu prace budowlane będą wykonane nie tylko profesjonalnie, ale również w wyznaczonym czasie.

Budmat – Stargard to firma specjalizująca się w usługach z zakresu prac ziemnych, która pomoże Ci z przygotowaniem podłoża pod drogę i nie tylko. Usługi firmy obejmują cały obszar województwa zachodniopomorskiego.

Budowa drogi krok po kroku

Pierwszym etapem, za który zabierają się robotnicy, jest usunięcie warstwy próchnicy z podłoża. Warstwa humusu pokrywająca rodzimy grunt może znacznie utrudnić dalsze prace, dlatego jest to niezbędny krok. Usuwanie tej warstwy najczęściej odbywa się przy pomocy koparko-spycharek i łopat. W przypadku renowacji starej drogi konieczne będzie pozbycie się obecnej nawierzchni.

Kolejny etap to zagęszczenie oraz wyrównanie odkrytej przez humus nawierzchni, czyli gruntu rodzimego. W tym celu wykorzystuje się cement oraz wodę. Zagęszczanie gruntu jest niezwykle ważne, gdyż to on będzie fundamentem całej drogi. Na ten krok najczęściej poświęca się do kilku dni.

Po zagęszczeniu gruntu rodzimego czas na stabilizację nasypu. W ten sposób zyska on trwałość i będzie odporny na duże obciążenia oraz różnego rodzaju warunki atmosferyczne. Prace ziemne obejmują również aplikację warstwy nośnej oraz wiążąco-wyrównującej, które kształtują korpus drogi. Tutaj dużą rolę przykuwa się profilowaniu, aby droga była idealnie równa.

Ostatni etap budowy drogi to utworzenie warstwy ścieralnej. To właśnie ona w największym stopniu odpowiada za bezpieczeństwo i komfort jazdy. Taka warstwa najczęściej składa się z masy bitumicznej lub kostki brukowej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas