Artykuł sponsorowany Prace wykończeniowe w okresie zimowym – co zostawić na zimę?

Prace wykończeniowe w okresie zimowym – co zostawić na zimę?

Niektóre prace wykończeniowe są bezpośrednio powiązane z warunkami atmosferycznymi. Nie wszystkie czynności można wykonywać w okresach gorących, podobnie jak nie wszystkie powinny być przeprowadzane porą zimową. Sprawdźmy, co możemy zrobić w zimnych miesiącach, utrzymując pożądaną płynność prac remontowych. 

Prace wykończeniowe – informacje ogólne

Kiedy budynek jest już w stanie surowym zamkniętym, czyli posiada zwartą konstrukcję z dachem i otworami zewnętrznymi wyposażonymi w drzwi i okna, możemy przejść do działania. Niektóre prace wykończeniowe wymagają określonej temperatury, dlatego ważne jest, aby budynek posiadał instalację centralnego ogrzewania. Większość podstawowych prac można przeprowadzać przy temperaturze 15 stopni Celsjusza i wilgotności powietrza nieprzekraczającej 70%.

Prace problematyczne:

  • Tynkowanie
  • Kładzenie posadzek
  • Montaż ścianek działowych
  • Montaż sufitów podwieszanych

Wszystkie wymienione wyżej prace należą do grupy czynności mokrych  i brudnych, dlatego należy je wykonywać po zainstalowaniu instalacji grzewczej i wentylacji. Jeżeli budynek nie jest wyposażone w takie systemy, prace powinny zostać odsunięte w czasie.

Kolejność prac wykończeniowych – zalecenia ekspertów

Eksperci od wykończeń budynków zalecają zachowanie następującej kolejności prac:

  • wykonanie wylewek i tynków wewnętrznych
  • ułożenie zewnętrznego ocieplenia muru
  • montaż drzwi i okien

Zachowując taką kolejność, zapobiega się kumulowaniu nadmiaru wilgoci wokół otworów drzwiowych i okiennych, marznięciu i niszczeniu powstałej izolacji.

Opóźnienia prac wykończeniowych – co robić?

W sytuacji gdy ekipa nie zdąży z wykończeniem przed zimą należy odłożyć montaż drzwi i okien. Alternatywną metodą zabezpieczenia otworów jest osłona ramami drewnianymi z naciągniętą grubą folią. Aby mieć pewność, że zabezpieczenie zostanie wykonane z najwyższą starannością, warto zatrudnić sprawdzoną i profesjonalną ekipę, taką jak FALKE Edward Falkowski. Kiedy otwory są odpowiednio zaizolowane można prowadzić prace mokre, niemniej konieczne jest dogrzanie wnętrza przy pomocy nagrzewnicy. Nagrzewane wnętrza muszą być odpowiednio wentylowane.

Ciągłość prac – im szybciej, tym lepiej

Wykańczanie z zastosowaniem tej techniki jest kosztowniejsze, ale pozwala na zachowanie ciągłości prac i stanowi jedyną sensowną alternatywę dla osób, które nie chcą zawieszać remontu na okres zimowy. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas