Materiał Partnera Poznaj zalety izolacji natryskowej pianką PUR

Poznaj zalety izolacji natryskowej pianką PUR

Ocieplanie budynków pianą PUR to nowoczesny, szybki i bardzo precyzyjny sposób tworzenia systemu dociepleniowego wewnętrznego lub zewnętrznego. Izolacja z wykorzystaniem takiego materiału polega na natrysku, do czego wykorzystuje się zaawansowane technologicznie urządzenia. Nie oznacza to jednak olbrzymich kosztów. Pianka PUR jest stosunkowo tania, podobnie jak usługi doświadczonych wykonawców, którzy błyskawicznie pokrywają nią poddasza, stropy, dachy, fundamenty, ściany czy nawet konstrukcje obiektów blaszanych. Skąd wzięła się jednak tak duża popularność techniki natryskowej?

O izolacji natryskowej słów kilka

Izolacja natryskowa z wykorzystaniem wysokiej klasy certyfikowanych pian PUR (muszą być one opatrzone atestami oraz spełniać branżowe normy PN-EN, ISO i DIN), to nic innego, jak rozprowadzanie materiału izolacyjnego i uszczelniającego w postaci mieszaniny dyspersyjnej. Oznacza to, że specjalny agregat podaje piankę w stanie rozproszonym gazowym, a ona zastyga, zyskując na objętości. Natrysk pianką może odbywać się zaś w różnych przestrzeniach, w zależności od rodzaju zastosowanego materiału PUR. Dzieli się go na:

 1. Piankę poliuretanową zamkniętokomórkową – są to piany ciężkie i sztywne o gęstości około 30-60 kg na metr sześcienny. Izolacja z nich tworzona jest odporna na ściskanie, ale mało przepuszczalna. Tym samym piankę PUR z zamkniętymi komórkami stosuje się głównie do izolowania dachów, ścian zewnętrznych, fundamentów, chłodni, kurników, obiektów inwentarskich, hal magazynowych, a nawet do ocieplania garaży blaszanych.

 2. Piankę poliuretanową otwartokomórkową – pianki te zaliczane są do lekkich i oddychających, co gwarantowane jest właśnie dzięki strukturze opartej o otwarte komórki. Izolacja tworzona z takiego materiału nie musi być gruba, a zapewnia naprawdę świetny wynik termoizolacyjny. Obecnie pianka PUR otwartokomórkowa jest wykorzystywana głównie przy docieplaniu wewnętrznych ścian budynków oraz poddaszy. Nie nadaje się ona zaś do izolacji zewnętrznych.

Największe zalety pianek PUR

Zalet pianek PUR jest naprawdę wiele, a materiały otwartokomórkowe i zamkniętokomórkowe stanowią poważną konkurencję dla wełny mineralnej oraz styropianu. Takie firmy jak MATO Mariusza Kacprzyka z Jedlina-Zdroju przyjmują setki zleceń rocznie od klientów indywidualnych i biznesowych. Dlaczego chętnie stawiają oni na izolacje termiczne z pianki PUR. Oto korzyści stosowania izolacji natryskowej:

 • wysoki poziom izolacyjności termicznej – współczynnik przenikania ciepła wynosi λ=0,022 W/mK - 0,038 W/mK i spełnia normy dla standardów budownictwa pasywnego oraz energooszczędnego (NF 15 i NF 40),

 • wysoki poziom izolacyjności akustycznej,

 • redukcja kosztów ogrzewania o 50%,

 • redukcja wszystkich mostków termicznych, nawet w szczelinach i w trudno dostępnych miejscach,

 • możliwość stworzenia docieplenia szczelnego i sztywnego (pianka zamkniętokomórkowa) bądź lekkiego, elastycznego i oddychającego (pianka otwartokomórkowa),

 • błyskawiczne zakładanie, nawet 300 metrów kwadratowych jednego dnia,

 • niskie koszty związane z pracami dociepleniowymi,

 • atrakcyjna cena pianek PUR,

 • możliwość zastosowania na konstrukcjach starszych i delikatnych – waga zaledwie 10 kg na metr sześcienny (wełna i styropian ważną dwa razy więcej),

 • możliwość docieplania pomieszczeń nawet jesienią czy zimą,

 • odporność na uszkodzenia mechaniczne, ogień, wodę, wilgoć, korozję biologiczną i ataki insektów,

 • żywotność bez utraty własności nawet do 25 lat.

Podsumowanie

Każdy, kto szuka taniego, szybkiego w wykonaniu, żywotnego i solidnego docieplenia zewnętrznego/wewnętrznego budynku, powinien bliżej przyjrzeć się technologii izolacji natryskowej. Pianka PUR zrewolucjonizowana bowiem rynek stając się jednym z najchętniej wybieranych przez inwestorów materiałów izolacyjno-uszczelniających.

Opracowanie:

Mato Mariusz Kacprzyk

Jedlina-Zdrój , Zamkowa 7

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas