Materiał Partnera Poznaj rodzaje zasobników c.w.u.

Poznaj rodzaje zasobników c.w.u.

Zasobniki c.w.u. to bardzo ważne elementy domowych systemów grzewczych. To w nich gromadzona jest ciepła woda, która z odpowiednią szybkością musi być dostarczana do umywalek, zlewów, wanny oraz prysznica. Sam wybór kotła piątej klasy czy pompy ciepła zatem nie wystarczy. Istotne jest dobranie do nich dobrych zasobników. Jakie ich rodzaje wyróżniamy?

Zanim dowiesz się, jakie zasobniki ciepłej wody użytkowej tworzone są dzisiaj na rynku, musisz wiedzieć, do czego one służą. Ich zadaniem jest przechowywanie ogrzanego do odpowiedniego poziomu surowca. Woda dzięki temu od razu po odkręceniu kurka wypływa w temperaturze wyregulowanej przez użytkownika. Bez zasobników czas oczekiwania na ciepłą wodę byłby znacznie dłuższy.

Zasobniki pionowe i poziome

Podstawowa kategoryzacja zasobników c.w.u. dzieli je na specjalne zbiorniki poziome oraz pionowe. Zazwyczaj zasobniki pionowe mają większą pojemność. Na rynku można spotkać zarówno urządzenia o pojemności 80 litrów, jak i nawet 1000. Pionowe konstrukcje dzieli się przy tym na zasobniki wiszące lub stojące. Podobnie jest w przypadku sprzętów poziomych, które można mocować pod sufitem nad kotłem/pompą, lub też można je niemalże układać na podłożu. Ich pojemność jest najczęściej mniejsza. Są one długie i wąskie.

Podział zasobników ze względu na zastosowanie

Sama konstrukcja i pojemność zasobnika to nie wszystko. Obecnie producenci tworzą te sprzęty w różnych typach. Dostosowywane są one do określonej technologii grzewczej. Wyróżnia się zatem:

 • zasobniki c.w.u. dla pomp ciepła (gruntowe, wodne, powietrzne),
 • zasobniki c.w.u. dla kolektorów słonecznych,
 • zasobniki c.w.u. dla kotłów c.o. (na paliwa stałe, gazowe oraz płynne),
 • zasobniki c.w.u. dla pojemnościowych/ilościowych podgrzewaczy wody,
 • zasobniki c.w.u. hybrydowe – np. działające we współpracy z pompą ciepła i systemem solarnym.

Nowoczesne zbiorniki buforowe

Kolejny typ zasobników to zbiorniki buforowe, które wyróżniają się na tle innych technologii swoją wysoką sprawnością działania. Współpracują najczęściej z układami grzewczymi zawierającymi więcej niż jedno źródło ciepła. Podstawową cechą zbiorników buforowych jest bowiem to, że są one w stanie akumulować nadwyżki ciepła. Te oddawane są zaś w momencie wyższego zapotrzebowania na energię. W ten sposób uzyskuje się wysoką proekologiczność i energooszczędność. Jeśli bowiem zasobnik posiada skumulowaną energię, nie wymaga do ogrzania wody ponownego włączenia pompy ciepła.

Użytkownicy chwalą zbiorniki buforowe szczególnie rano po kilku godzinach obniżonej pracy pomp lub kotłów. Również wieczorem nie trzeba martwić się, iż ciepła woda będzie długo ogrzewana. Gorąca kąpiel jest gwarantowana bez niepotrzebnego oczekiwania. O tego typu zasobniki c.w.u. pytaj specjalistów firmy MARBOM, która zajmuje się szeroko pojęta techniką grzewczą.

Parametry użytkowe zasobników c.w.u.

Przy zakupie zasobników c.w.u. należy dostosować ich parametry użytkowe zarówno do własnych potrzeb i budżetu, jak i do własności pracy posiadanego systemu grzewczego. Najważniejsze dane techniczne zasobników to:

 • klasa wydajności energetycznej,
 • pojemność magazynowa,
 • maksymalne ciśnienie zbiornika,
 • masa,
 • rodzaj zabezpieczenia antykorozyjnego,
 • wydajność wężownicy i jej moc,
 • strata postojowa. 

Opracowanie:

FHU Marbom Bogusław Węcław

Przemyśl , Konopnickiej 25

 • tel. 694 489 231

Podziel się